Advertisement
Sæsonens sidste koncert med DR Symfoniorkestret og chefdirigent Fabio Luisi byder på et gensyn med en legende, som er blevet en af orkestrets faste gæstekunstnere: Stjerneviolinisten Anne-Sophie Mutter. Oplev også den gribende skæbnekamp i Tjajkovskijs intense 6. symfoni, komponistens sidste og mest personlige værk.Stjerneviolinisten Anne-Sophie Mutter vender tilbage til DR Symfoniorkestret med en helt ny tripelkoncert, bestilt af bl.a. DR hos den unge iranske komponist Golfam Khayam.
Sammen med to særligt udvalgte musikerkolleger præsenterer Anne-Sophie Mutter den europæiske premiere på det nye værk i Koncertsalen, inden de tre solister sammen med DR Symfoniorkestret og Fabio Luisi tager på turné til nogle af Europas førende koncertsale.
Aftenen byder også på Tjajkovskijs 6. symfoni, hvis kraft, udtryk og originalitet stadig er overvældende. Symfonien blev komponistens sidste, og det er uden tvivl den mest følelsesintense og kraftfulde symfoni, han skrev – fuld af både charme og ømhed, ild og tragedie.
Advertisement
Event venue
Ørestads Boulevard 13, 2300 Copenhagen, Denmark, Ørestads Boulevard 13, 2300 København S, Danmark, Copenhagen , Denmark
Tickets
Discover more events by tag
Orchestra in Copenhagen Music in Copenhagen Classical-music in Copenhagen Performances in Copenhagen Concerts in Copenhagen