Concerts in Copenhagen

Check out happening concerts events all around Copenhagen , SK

Alice Carreri & La Dolce Vita

Fri Jul 01 2022 at 02:00 pm DROP INN

DRUMS ACROSS - børnejazzkoncert

Sat Jul 02 2022 at 02:00 pm Karens Minde Kulturhus

Acoustic Lounge feat. Gabor Bola

Thu Jun 30 2022 at 09:00 pm DROP INN

Onra (FR) | Copenhagen Jazz Festival

Wed Jul 06 2022 at 08:00 pm HUSET

Pearl Jam "Europe 2022" / Royal Arena / 5. juli 2022

Tue Jul 05 2022 at 07:00 pm Royal Arena

Nausia + Smag På Dig Selv | Copenhagen Jazz Festival

Thu Jul 07 2022 at 08:00 pm HUSET

Steels Unlimited feat. Josefine Cronholm m.fl.

Thu Jul 07 2022 at 08:00 pm Den Sorte Diamant - Det Kgl. Bibliotek

Rört Festival '22 - We think You belong

Fri Jul 01 2022 at 03:00 pm Rört

Malene Mortensen

Fri Jul 08 2022 at 03:00 pm DROP INN

Danish Star Trio

Thu Jul 07 2022 at 08:00 pm DROP INN

Vandrertrioen feat. Kira Skov, Mathias Heise og Dawda Jorbarteh

Wed Jul 06 2022 at 08:00 pm Den Sorte Diamant - Det Kgl. Bibliotek

Cæcilie Norby & Tivolis Big Band plays Bacharach

Sat Jul 02 2022 at 07:30 pm Tivoli

Tuhaf @Hotel Cecil, København

Fri Nov 18 2022 at 09:00 pm Hotel Cecil

Hällas / Pumpehuset

Sat Nov 26 2022 at 08:00 pm Pumpehuset

BATHSHEBA // Pumpehuset

Fri Oct 07 2022 at 07:00 pm Pumpehuset

Ivan Ave (NO) // RUST

Wed Sep 14 2022 at 08:00 pm RUST

Cass McCombs (US) i DR Studie 2

Tue Oct 25 2022 at 08:00 pm DR Koncerthuset

Charlie Burg - VEGA

Sun Sep 25 2022 at 07:00 pm VEGA

Hasan & Træprinsen

Thu Oct 27 2022 at 07:30 pm DR Koncerthuset

Händels Messias | DR Koncerthuset

Thu Dec 15 2022 at 08:30 pm DR Koncerthuset

Naja Rosa @Hotel Cecil, København

Wed Sep 21 2022 at 08:00 pm Hotel Cecil

Duellen - Morricone slår til igen

Wed Aug 17 2022 at 08:00 pm DR Koncerthuset

Iomfro @ Hotel Cecil, København

Fri Oct 21 2022 at 08:00 pm Hotel Cecil

Undertekst @Hotel Cecil, København

Fri Oct 28 2022 at 08:00 pm Hotel Cecil

Mercedess @ Hotel Cecil, København

Sat Nov 19 2022 at 09:00 pm Hotel Cecil

Amazing Christmas | DR Koncerthuset

Sun Dec 18 2022 at 09:00 pm DR Koncerthuset

Franklin Zoo @Hotel Cecil, København

Sat Oct 15 2022 at 08:00 pm Hotel Cecil

Signe Svendsen @Hotel Cecil, København

Wed Nov 23 2022 at 09:00 pm Hotel Cecil

DR Pigekoret i mørke | DR Koncerthuset

Sun Oct 09 2022 at 04:00 pm DR Koncerthuset

FABRÄK // Pumpehuset

Thu Nov 17 2022 at 09:00 pm Pumpehuset DKK 192

TesseracT x Lorna Shore / Pumpehuset

Sun Aug 07 2022 at 07:30 pm Pumpehuset

Søndergård & Sibelius | DR Koncerthuset

Thu Sep 15 2022 at 07:30 pm DR Koncerthuset

DR Big Band & Annisette | DR Koncerthuset

Sat Oct 29 2022 at 08:00 pm DR Koncerthuset

Christian Death @ Hotel Cecil, København

Sun Sep 04 2022 at 08:00 pm Hotel Cecil

VÍÍK & Stundom @Hotel Cecil, København

Thu Dec 01 2022 at 09:00 pm Hotel Cecil

Fieh (NO) @Hotel Cecil, København

Fri Sep 23 2022 at 08:00 pm Hotel Cecil

Kochanovsky & Rakhmaninov | DR Koncerthuset

Thu Sep 08 2022 at 07:30 pm DR Koncerthuset

SINGERS-koncert

Thu Sep 29 2022 at 08:00 pm DROP INN

Gardolińska & Dvořáks 7. | DR Koncerthuset

Thu Oct 06 2022 at 07:30 pm DR Koncerthuset

The Ocean + LLNN + Playgrounded // Pumpehuset

Sat Sep 10 2022 at 08:00 pm Pumpehuset

Lisa Ekdahl 3. ekstrakoncert | DR Koncerthuset

Wed Sep 07 2022 at 08:00 pm DR Koncerthuset

Stella Donnelly (AUS) @Hotel Cecil, København

Tue Nov 22 2022 at 09:00 pm Hotel Cecil

Concerto Copenhagen og H.C. Lumbyes tidlige musik

Sat Nov 12 2022 at 05:00 pm Den Sorte Diamant - Det Kgl. Bibliotek

Low Roar (IS/US) @Hotel Cecil, København [ny dato]

Mon Oct 31 2022 at 09:00 pm Hotel Cecil

Julia Jacklin (AUS) + [support: Erin Rae] i Studie 2

Tue Nov 22 2022 at 09:00 pm DR Koncerthuset

Duellen - Morricone slår til igen | DR Koncerthuset

Thu Aug 18 2022 at 08:00 pm DR Koncerthuset

Rikke Thomsen @Hotel Cecil, København

Fri Nov 11 2022 at 09:00 pm Hotel Cecil

Bette // Pumpehuset

Thu Sep 29 2022 at 09:00 am Pumpehuset DKK 202

Sebastian Solo @Hotel Cecil, København [ekstrakoncert]

Mon Nov 28 2022 at 09:00 pm Hotel Cecil

Kira And The Kindred Spirits | Pumpehuset | 26. oktober

Wed Oct 26 2022 at 08:00 pm Pumpehuset

Manna Presents: Namasenda (SE) @Hotel Cecil, København

Thu Nov 03 2022 at 09:00 pm Hotel Cecil

Brad Paisley / Royal Arena / 20. juli 2022

Wed Jul 20 2022 at 08:00 pm Royal Arena

Yves Tumor - VEGA - Ny dato - Store VEGA - Aflyst

Mon Aug 08 2022 at 07:00 pm VEGA

Sommerdage & Sommernætter - DR Vokalensemblets sommertur

Tue Aug 16 2022 at 07:30 pm DR Koncerthuset

Marlon Williams [NZ] - Hotel Cecil [Support: Reb Fountain]

Sat Nov 05 2022 at 08:00 pm Hotel Cecil

Concerto Copenhagen spiller intense sommersymfonier

Sat Sep 24 2022 at 04:00 pm Den Sorte Diamant - Det Kgl. Bibliotek

Veiles - VEGA

Fri Sep 16 2022 at 07:00 pm VEGA

Outlandish @Hotel Cecil, København

Sat Oct 01 2022 at 08:00 pm Hotel Cecil

Bluesaften m. Paul & Peter Banks, HP Lange & Niels Bonefaas

Fri Oct 07 2022 at 08:00 pm Prismen DKK 108

Fantastiske stemmer - Den fortryllede have | DR Koncerthuset

Fri Oct 28 2022 at 07:30 pm DR Koncerthuset

Sinéad Harnett - VEGA - NY DATO

Tue Nov 29 2022 at 08:00 pm VEGA

The Driver Era - DR Koncerthuset | OBS: ny dato + få billetter!

Tue Nov 01 2022 at 08:30 pm DR Koncerthuset

Pierre-Laurent Aimard (FR) - Modtager af Sonnings Musikpris 2022

Tue Oct 04 2022 at 08:00 pm Den Sorte Diamant - Det Kgl. Bibliotek

Pavement (US) i VEGA - Få Billetter

Sat Oct 29 2022 at 07:00 pm VEGA

Deep Purple "The Whoosh! tour" / Royal Arena

Fri Oct 07 2022 at 08:00 pm Royal Arena

Sea Girls (UK) @Hotel Cecil, København [ny dato]

Thu Nov 10 2022 at 09:00 pm Hotel Cecil

Kalaha x Aarhus Jazz Orchestra @Hotel Cecil, København

Thu Sep 01 2022 at 08:00 pm Hotel Cecil

Midlake (support: pet deaths) - 6. november - Pumpehuset

Sun Nov 06 2022 at 09:00 pm Pumpehuset

Our Planet - Live in Concert - 18. oktober - DR Koncerthuset

Tue Oct 18 2022 at 02:00 pm DR Koncerthuset

The Cure 'Cure Tour Euro 2022' / Royal Arena / 14. oktober 2022

Fri Oct 14 2022 at 06:00 pm Royal Arena

Baroque music concert

Sat Jul 02 2022 at 05:00 pm Christianův kostel Free

Barefoot Records Labelfest at Xenon - day 1

Thu Jun 30 2022 at 07:30 pm HUSET

SKRÆP presents: Axel Dörner and Klapper & Teller

Sat Jul 02 2022 at 08:00 pm Husets Biograf DKK 79

The Savage Rose - Copenhagen Jazzfestival - Amager Bio

Sat Jul 09 2022 at 08:00 pm Amager Bio

Live-koncert med Steffen Brandt

Tue Nov 15 2022 at 09:00 pm Gentofte Kino

Live country-koncert med Claire Kelly

Fri Aug 26 2022 at 08:00 pm Gentofte Kino

KomponistCamp

Mon Aug 01 2022 at 09:30 am Børnekulturhus Ama'r DKK 725

BOHREN & DER CLUB OF GORE [GER] ★ HIGH VOLTAGE

Fri Nov 04 2022 at 09:00 pm High Voltage DKK 268 to 373

Malk De Koijn

Fri Aug 26 2022 at 10:00 pm Tivoli

Ude Af Kontrol + KATO

Fri Sep 16 2022 at 10:00 pm Tivoli

AUFORI - VEGA

Thu Oct 13 2022 at 07:00 pm VEGA

MØ + Ashibah

Fri Aug 19 2022 at 10:00 pm Tivoli

Sangskatten i VEGA

Sun Oct 09 2022 at 07:00 pm VEGA

Pil - VEGA - Venteliste

Sat Oct 08 2022 at 08:00 pm VEGA

JJ Paulo - VEGA

Fri Oct 28 2022 at 07:00 pm VEGA

Feather Mountain [Special guests: Deadnate] - VEGA

Fri Sep 02 2022 at 07:00 pm VEGA

NANOOK — live på Nordatlantens Brygge (support: Kristian Mikkelsen)

Fri Oct 28 2022 at 09:00 pm Nordatlantens Brygge

JADA | Royal Arena | lørdag 11. november 2022

Fri Nov 11 2022 at 09:00 pm Royal Arena

Triptides (US) | Musikcaféen

Fri Sep 02 2022 at 08:00 pm HUSET

Heather Nova "Acoustic Tour" | DR Koncerthuset | Få billetter!

Sat Nov 12 2022 at 09:30 pm Live Nation Denmark

Michelah Desnai // Live Music at Steel House Copenhagen

Sat Jul 09 2022 at 09:00 pm Steel House Copenhagen

Gilli - Royal Arena - NY DATO

Sat Oct 29 2022 at 08:00 pm Royal Arena DKK 355 to 405

Jan Harbeck Live Jive Jungle

Wed Jul 06 2022 at 10:30 pm DROP INN