Music Events in Copenhagen

Check out happening music events all around Copenhagen , SK

Marie Carmen Koppel & band

Mon Jul 04 2022 at 07:00 pm DROP INN

DRUMS ACROSS - børnejazzkoncert

Sat Jul 02 2022 at 02:00 pm Karens Minde Kulturhus

Niclas Knudsen et Le Funk Mystique

Sat Jul 02 2022 at 09:00 pm Studenterhuset

Paloma Pradal Trio

Tue Jul 05 2022 at 08:00 pm Den Sorte Diamant - Det Kgl. Bibliotek

CC Sets X Tofu Collective X Chinabot

Thu Jul 07 2022 at 05:00 pm Copenhagen Contemporary

Onra (FR) | Copenhagen Jazz Festival

Wed Jul 06 2022 at 08:00 pm HUSET

Ginne Marker – Jazz by the Sea 2022

Mon Jul 04 2022 at 08:00 pm Copenhagen Jazz Festival

Chili Tea // Copenhagen Jazz Festival

Sat Jul 02 2022 at 08:00 pm Christianshavns Beboerhus DKK 110

Jolene presents: Stan & Mikkel Ulriksen

Sat Jul 02 2022 at 08:00 pm Jolene Bar

Fried Okra Deluxe @Mojo Blues Bar

Fri Jul 08 2022 at 10:00 pm Mojo Blues Bar

Bebop Bonfire // Copenhagen Jazz Festival

Mon Jul 04 2022 at 08:00 pm Christianshavns Beboerhus

Steels Unlimited feat. Susan Alcorn, BJ Cole m.fl.

Thu Jul 07 2022 at 08:00 pm Den Sorte Diamant - Det Kgl. Bibliotek

OTOOTO Releasekoncert

Tue Jul 05 2022 at 09:00 pm DROP INN

SKRÆP presents: Axel Dörner and Klapper & Teller

Sat Jul 02 2022 at 08:00 pm Husets Biograf DKK 79

FELT x VSA Pres. DJ Voices, Jinsu & Perko

Fri Jul 08 2022 at 11:59 pm Ved Siden Af

ARTVED/ROMME/MOSEHOLM FEAT VICTOR LEWIS x KAYAK BAR

Wed Jul 06 2022 at 08:00 pm Kayak Bar

Pearl Jam "Europe 2022" / Royal Arena / 5. juli 2022

Tue Jul 05 2022 at 07:00 pm Royal Arena

K-Jazz at Union: Gonia + Gray by Silver

Thu Jul 07 2022 at 08:00 pm Union KBH DKK 108

Lars Jansson trio

Sun Jul 03 2022 at 08:00 pm DROP INN

Cathrine Legardh (DK) & Sigurdur Flosason (IS) Quartet

Sat Jul 02 2022 at 07:00 pm DROP INN DKK 131

Nausia + Smag På Dig Selv | Copenhagen Jazz Festival

Thu Jul 07 2022 at 08:00 pm HUSET

Vanishing Twin (UK) // Loppen x Future Sound of Jazz

Wed Jul 06 2022 at 08:30 pm Musik Loppen

KANDIS FOR LIFE // Danish on a Sunday // Cinemateket

Sun Jul 10 2022 at 02:15 pm Cinemateket

Én Lang Nat w/ Pitch B itch

Fri Jul 15 2022 at 12:00 am Ved Siden Af

Jolene presents: Drumism

Fri Jul 15 2022 at 08:00 pm Jolene Bar

Tanner-Ingelstam Hot Five at DROP INN

Thu Jul 14 2022 at 08:00 pm DROP INN

Danish Star Trio

Thu Jul 07 2022 at 08:00 pm DROP INN

Original Music & Open Mic

Tue Jul 19 2022 at 08:00 pm DROP INN

Beach Party of the Decades

Sat Jul 02 2022 at 03:00 pm Halvandet

Vandrertrioen feat. Kira Skov, Mathias Heise og Dawda Jorbarteh

Wed Jul 06 2022 at 08:00 pm Den Sorte Diamant - Det Kgl. Bibliotek

Cæcilie Norby & Tivolis Big Band plays Bacharach

Sat Jul 02 2022 at 07:30 pm Tivoli

Culture Box Chillout

Fri Jul 22 2022 at 04:00 pm Culture Box

Ellen Andersson

Sat Jul 09 2022 at 07:00 pm DROP INN

Adam Pits / Crisco / Selma / FEUM: Luni / Pan Bonka / Turing

Fri Jul 08 2022 at 10:00 pm Culture Box

CC Sets X Janushoved

Thu Aug 04 2022 at 05:00 pm Copenhagen Contemporary

Jazz for Kids 2022: Gratis børnejazz i Lindevangsparken

Mon Jul 04 2022 at 10:00 am Copenhagen Jazz Festival

Milonga: Live musik med Joe og Mark

Fri Aug 05 2022 at 08:00 pm Dansekapellet

Ry X | DR Koncerthuset

Wed Aug 24 2022 at 08:00 pm DR Koncerthuset

Kevin Morby // Pumpehuset

Wed Aug 24 2022 at 07:00 pm Pumpehuset

Tuhaf @Hotel Cecil, København

Fri Nov 18 2022 at 09:00 pm Hotel Cecil

moi Caprice // Pumpehuset

Sun Oct 09 2022 at 07:00 pm Pumpehuset

Half Moon Run - Pumpehuset

Mon Nov 21 2022 at 09:00 pm Pumpehuset

Zeal & Ardor / Pumpehuset

Thu Dec 01 2022 at 08:00 pm Pumpehuset

Hällas / Pumpehuset

Sat Nov 26 2022 at 08:00 pm Pumpehuset

Melissa Horn | DR Koncerthuset

Mon Oct 31 2022 at 10:00 pm DR Koncerthuset

Ivan Ave (NO) // RUST

Wed Sep 14 2022 at 08:00 pm RUST

Sandra Hakky & band

Thu Aug 11 2022 at 08:00 pm DROP INN

Kwamie Liv | DR Koncerthuset

Wed Nov 23 2022 at 09:00 pm DR Koncerthuset

Cass McCombs (US) i DR Studie 2

Tue Oct 25 2022 at 08:00 pm DR Koncerthuset

FUGLENE // Open Air Film i Kgs. Have // Cinemateket

Sat Jul 30 2022 at 09:30 pm Cinemateket

Greenhouse Rythm and Blues projekt

Fri Aug 12 2022 at 11:00 pm DROP INN

Joyce // Pumpehuset

Fri Nov 11 2022 at 09:00 pm Pumpehuset

KiDi x Kuami Eugene // Pumpehuset

Sun Sep 18 2022 at 07:00 pm Pumpehuset

Jubël / Pumpehuset

Sun Sep 25 2022 at 07:00 pm Pumpehuset

Mathias Heise Quadrillion // RUST

Wed Sep 21 2022 at 08:00 pm RUST DKK 135

Hasan & Træprinsen

Thu Oct 27 2022 at 07:30 pm DR Koncerthuset

Vilde Græs // RUST

Fri Sep 16 2022 at 08:00 pm RUST

Händels Messias | DR Koncerthuset

Thu Dec 15 2022 at 08:30 pm DR Koncerthuset

Naja Rosa @Hotel Cecil, København

Wed Sep 21 2022 at 08:00 pm Hotel Cecil

Iomfro @ Hotel Cecil, København

Fri Oct 21 2022 at 08:00 pm Hotel Cecil

Amazing Christmas | DR Koncerthuset

Sun Dec 18 2022 at 09:00 pm DR Koncerthuset

DM I Freestyle Rap 2022 ***Finalen***

Sat Oct 15 2022 at 07:00 pm Pumpehuset

Franklin Zoo @Hotel Cecil, København

Sat Oct 15 2022 at 08:00 pm Hotel Cecil

Skammens Vogn @Hotel Cecil, København

Fri Sep 09 2022 at 08:00 pm Hotel Cecil

Saraste & Mahlers 9. | DR Koncerthuset

Sat Nov 12 2022 at 03:00 pm DR Koncerthuset

Cæcilie Norby @Hotel Cecil, København

Wed Nov 16 2022 at 09:00 pm Hotel Cecil

Tim Schou // RUST

Sat Nov 19 2022 at 09:00 pm RUST

Signe Svendsen @Hotel Cecil, København

Wed Nov 23 2022 at 09:00 pm Hotel Cecil

Parra For Cuva @Hotel Cecil, København

Thu Oct 06 2022 at 08:00 pm Hotel Cecil

FABRÄK // Pumpehuset

Thu Nov 17 2022 at 09:00 pm Pumpehuset DKK 192

Toldermania IV @ Hotel Cecil, København

Sat Sep 24 2022 at 06:00 pm Hotel Cecil

Merry Christmas, Baby! | DR Koncerthuset

Mon Dec 12 2022 at 09:00 pm DR Koncerthuset

TesseracT x Lorna Shore / Pumpehuset

Sun Aug 07 2022 at 07:30 pm Pumpehuset

DR Big Band & Annisette | DR Koncerthuset

Sat Oct 29 2022 at 08:00 pm DR Koncerthuset

Christian Death @ Hotel Cecil, København

Sun Sep 04 2022 at 08:00 pm Hotel Cecil

NØX (Support: Guldlokk + DJ: Tue Track)

Fri Sep 09 2022 at 08:00 pm Pumpehuset

VÍÍK & Stundom @Hotel Cecil, København

Thu Dec 01 2022 at 09:00 pm Hotel Cecil

Dustin O'Halloran - 26. oktober - Studie 2

Wed Oct 26 2022 at 08:00 pm DR Koncerthuset

KØBENHARDCORE INVITES - 20 YEARS OF PRSPCT

Sun Nov 20 2022 at 12:59 am Pumpehuset DKK 172

Stakkels Jim

Sat Aug 06 2022 at 11:00 pm DROP INN

Adore Delano - lørdag 1. oktober - Studie 2

Sat Oct 01 2022 at 07:30 pm DR Koncerthuset

SINGERS-koncert

Thu Sep 29 2022 at 08:00 pm DROP INN

Halloween party

Sat Oct 29 2022 at 06:00 pm Copenhagen Downtown Hostel

The Ocean + LLNN + Playgrounded // Pumpehuset

Sat Sep 10 2022 at 08:00 pm Pumpehuset

Hotel Hunger [support: The Deadly Sons] - VEGA

Wed Aug 31 2022 at 07:00 pm VEGA

Lisa Ekdahl 3. ekstrakoncert | DR Koncerthuset

Wed Sep 07 2022 at 08:00 pm DR Koncerthuset

Matvienko & Sjostakovitjs 4. | DR Koncerthuset

Thu Sep 29 2022 at 07:30 pm DR Koncerthuset

Brimheim - VEGA

Tue Nov 08 2022 at 08:00 pm VEGA

Gregory Alan Isakov | DR Koncerthuset, Studie 2

Mon Oct 24 2022 at 09:00 pm DR Koncerthuset

P6 BEAT Rocker Koncerthuset 2022 | Få billetter!

Fri Sep 02 2022 at 08:00 pm DR Koncerthuset

Concerto Copenhagen og H.C. Lumbyes tidlige musik

Sat Nov 12 2022 at 05:00 pm Den Sorte Diamant - Det Kgl. Bibliotek

Min jødiske inspiration: Tal R og Benjamin Koppel

Wed Sep 14 2022 at 07:00 pm Den Sorte Diamant - Det Kgl. Bibliotek

Little North // RUST

Thu Oct 27 2022 at 08:00 pm RUST