Advertisement
Funky blæsere og groovy rytmer hylder soulens gudfar i Ideal Bar
____________________________________________________________
Døre: 19.00
Koncertstart: 20.00
Billetpris: 295 kr. inkl. gebyr.
_____________________________________________________________
Med afsæt i James Browns legendariske bagkatalog sætter
Papa’s Got a Brand New Bag deres eget præg på soulens og funkens groovy univers med et strejf af dancehall.
Forkæl øregangene med toner fra blandt andet “I Got You (I Feel Good)”, “It’s a Man’s Man’s Man’s World” og selvfølgelig “Papa’s Got a Brand New Bag". Det er musik, der får en til at snøre danseskoene og minder os om, at nogle rytmer ganske enkelt er umulige at stå stille til.
Nede i tasken gemmer der sig et ni mand stort band med guitar, trommer, keys og tre funky blæsere: trombone, saxofon og trompet. I front står den jamaicanske Rudee Richards, flankeret af rapperen Al Agami, der giver musikken et lille tvist med sin karismatiske attitude.
Bandet samler erfarne musikere fra blandt andre Natasja & Ragga Pack, Anden med band, Duck Soup, Napoleon Solo, Fastpoholmen, Blast, Bikstok, Lucy Love og The Sandmen. Tilsammen udgør de en sublim samling af festoriginaler, der garanterer en aften med masser af energi.
___________________________
Festen fortsætter med Pharfar
Når de sidste toner fra Papa’s Got a Brand New Bag har lydt, tager Pharfar over bag DJ-pulten og holder dansegulvet glødende.
Det hele kulminerer den 18. december i Ideal Bar med gedigent sammenspil, et dynamisk sceneshow og en fest, der fortsætter langt ud på aftenen.
Advertisement
Event venue
Enghavevej 40, 1674 Copenhagen, Denmark, Enghavevej 40, 1674 København V, Danmark, Copenhagen , Denmark
Tickets