Advertisement
Från de Oscarsbelönade filmskaparna Elizabeth Chai Vasarhelyi och Jimmy Chin, duon bakom Free Solo, kommer Everest: The Other Side - en storslagen och djupt personlig dokumentär om kärlek, förlust, mod och viljan att försöka uppnå det omöjliga.BILJETTER: bioroy.se/program/everest-the-other-side
OM FILMEN
Elitbergsklättrarna och skidåkarna Jim Morrison och Hilaree Nelson finner kärleken i varandra samtidigt som de når den absoluta toppen inom sin sport. Tillsammans börjar de drömma om det till synes omöjliga: att bestiga Mount Everest via den direkta nordväggen - en av bergets svåraste och farligaste leder - och sedan åka skidor hela vägen ner.
Tusentals människor har nått Everests topp via den mer välkända leden från Nepal, men bara ett fåtal har lyckats nå toppen den här vägen - och ingen har någonsin genomfört skidåkningen ner.
MAT & DRYCK TILL FILMEN?
På Roys balkong, där vi har små bord mellan sätena, kan du fram till två dagar innan köpa till en delilåda med din biljett som hämtas i kassan innan visningen. Lite ost, chark eller veganskt plock.
Till det kan du köpa lokalbryggd öl, vin, mousserande läsk, lemonader och mineralvatten på plats. På parketten säljer vi enbart ordinarie biljetter. Frågor om deli till [email protected].
I vårt ordinarie sortiment utan förbeställning hittar du utöver popcorn, godis, kylda drycker, kaffe och kakor matigare alternativ för den småhungrige: bagels, små deliburkar med ost, korv och oliver och utbytbara gästspel på menyn. I baren finns öl, vin och bubbel.
Allt kan tas med in i salongen.
BILJETTER via länken till hemsidan eller direkt i kassan på Bio Roy på Avenyn 45 och hos Pusterviks biljetter vid Järntorget.
Advertisement
Event venue
Bio Roy, 45 Kungsportsavenyen,Gothenburg, Sweden
Tickets