Advertisement
Oplev efterårets farver sammen med naturguide Vivian Thrysøe og bibliotekar Line Hoffgaard til en hyggelig eftermiddag med natur, litteratur og kreativ fordybelse.Vi starter med en gåtur fra Hammerværket i Godthåb til bålhytten bag Ridemandsmøllesøen. Undervejs lader vi naturens farver og stemninger synke ind, inden vi samles i bålhytten til kreativt garnarbejde og højtlæsning. Lad gåturens indtryk komme til udtryk gennem dine hænder, mens sindet fordyber sig i fortællingen.
Hvad er craftpsykologi?
I en travl hverdag fyldt med indtryk og krav til vores opmærksomhed kan kreativt håndværk give et tiltrængt pusterum. Når vi arbejder med hænderne, dæmpes tankerne og koncentrationen styrkes, og man kan opleve en følelse af ro, mening og fordybelse. Det er kernen i craftpsykologien, som vi har været inspireret af til dette arrangement.
Praktiske oplysninger
- Vi sørger for alle materialer
- Alle kan være med - kræver ingen særlige talenter
- Du medbringer din egen kop, så sørger vi for kaffe og te
- Påklædning efter vejret. Gåturen er ca. 1 km. Arrangementet finder sted udendørs under overdækket tag. Toiletforholdene ved bålhytten er primitive.
- Mødested: Hammerværket, Godthåb.
Advertisement
Event venue
Godthåb Hammerværk, Zincksvej 2b,Godthåb, Nordjylland, Denmark, Aalborg
Tickets
Discover more events by tag
Workshops in AalborgCrafts in AalborgKnitting in AalborgBooks in AalborgLiterary-art in AalborgMindfulness in AalborgRelaxation in AalborgEnvironment in AalborgStorytelling in Aalborg