Advertisement
Let Us Be Frank – nyskriven minimusikal på Alexandersteatern 8–9 november 2026 i HelsingforsEn kör. En historia. Mycket sång – och skratt som hänger kvar länge.
Let Us Be Frank sätter upp en nyskriven minimusikal av Josefin Silén (manus & låttexter) och Martin Segerstråle (musik). Regi: Mia Portin-Söderholm. Dirigenten Simon Djupsjöbacka står inte i dirigentstolen den här gången – han tar en av de större rollerna. Det här är en varm och underhållande berättelse om en kör, om humor, dramatik och om att det aldrig är för sent att förverkliga sina drömmar. Samtidigt vill vi visa hur roligt och meningsfullt det är att sjunga tillsammans.
Let Us Be Frank grundades 2013 av vänner som saknade körsången efter studietiden. I dag är vi en mångsidig a cappella-ensemble i Helsingfors. Julkonserterna med Solala 2024 och 2025 på Savoyteatern och Kulturfabriken samlade över tusen åhörare. Nu tar vi nästa steg: teater, sång och en helt ny historia.
Datum: 8–9 november 2026
Plats: Alexandersteatern
Biljettpris: 30/25 €
Välkommen!
Advertisement
Event venue
Aleksanterin teatteri, Bulevardi 23, FI-00180 Helsinki, Suomi, Helsinki, Finland
Tickets
Discover more events by tag
Theatre in HelsinkiPerforming-arts in HelsinkiMusic in HelsinkiPerformances in HelsinkiComedy in HelsinkiArt in HelsinkiEntertainment in Helsinki