Advertisement
Hvordan er det at vokse op i en verden, formet af sociale medier og online forventninger? Hvordan påvirker det unges liv og selvbillede? Det har en gruppe unge fra Frederiksberg undersøgt, og sammen med C:NTACT's historieudviklere har de skabt deres egne fortællinger.
Fortællingerne åbner op for en spejling i hinanden og følelsen af ikke at stå alene. De giver indsigt i de unges liv og den verden, vi alle er med til at skabe hver dag.
Efter fortællerækken følger en Q&A, hvor publikum har mulighed for at stille spørgsmål og være i dialog med de medvirkende. Fortællerækken er inspireret af forestillingen GRWM, som C:NTACT producerede i samarbejde med Helin Erdem på Aveny-T.
Eventet er særligt henvendt til unge i udskolingen eller på ungdomsuddannelser, men alle interesserede er velkomne.
Frederiksberg kommune har givet støtte til udviklingen af de unges fortællinger. Københavns kommune har støttet de aktuelle forestillinger på Edison-scenen.
Advertisement
Event venue
Edison-scenen, Edisonsvej 10, 1856 Frederiksberg, Denmark, Edisonsvej 10, 1856 Frederiksberg C, Danmark, Frederiksberg, Denmark
Tickets
Discover more events by tag
Education in FrederiksbergPerforming-arts in FrederiksbergSocial-media in FrederiksbergTheatre in FrederiksbergStorytelling in Frederiksberg