Advertisement
På denne aften mødes omkring 20 musikere og en håndfuld frivillige på Metronomen på Frederiksberg (Metrostation: M3, Aksel Møllers Have) for at skabe lys og varme i en mørk og kold tid. Masser af dejlig musik med udgangspunkt i den danske folkemusikscene. Udgangspunktet er akustisk. Et hvert overskud går ubeskåret til RadioFolk.dk som bruger pengene til at producere endnu mere radio og endnu flere podcasts om dansk folkemusik. Her er programmet (Med forbehold for ændringer):1. Poul Lendal (Violin m.m.)
2. Seamus Cahill (Guitar, sange på irsk)
3. Gunninga (Klarinet & accordeon - Ny dansk folkemusik)
4. Ragna (Ny og Trad musik på dansk og svensk)
5. Vingården (Ny dansk folkemusik)
I pausen vil der blive trukket lod blandt dem som har købt billet. Vind partoutbilletter til bl.a. Tønder Festival, Musik over Præstø Fjord, Frederiksdal Chamber Folk Festival, Spot Festival, Musik mellem Fjordene og Klaverfabrikken. Tak for støtten!!
6. Ida Andersen (Dansk og irsk på violin)
7. Iltsvind (Dansk m.m.)
8. Forvandlingen (Gamle danske sange i ny arrangementer)
9. Mads Hansens Kapel (Trad dansk i nye friske arrangementer)
Advertisement
Event venue
Metronomen, Godthåbsvej 33, 2000 Frederiksberg, Danmark, Frederiksberg, Denmark
Tickets
Discover more events by tag
Music in FrederiksbergEntertainment in FrederiksbergFestivals in FrederiksbergFolk-music in FrederiksbergGuitaring in Frederiksberg