#StayHappening
Tue, 27 Oct, 2026 at 05:00 pm to Tue, 24 Nov, 2026 at 05:00 pm UTC+01:00

Tisdagsmingelonga Rost

  • Rost Stockholm · Stockholm
Tango del Sur Publisher / Host Tango del Sur
Share
Tisdagsmingelonga Rost
Advertisement
Tango på Rost bjuder på tak över huvudet, umgänge, god mat och dryck och framför allt, fantastisk tango spelad av vår hus-Dj Peder. Kanske till och med besök av Tomas Hvittfeldt? Vi kan alltid drömma.
Rost är kanske Stockholms bästa tangohäng. Vi på det de andra inte erbjuder. God mat, härlig miljö, och utrymme för umgänge. Vår pista, tangokuvösen, ett inglasat rum bara för dans. Inte så stor, men man kan dansa en härlig intim tango med närvaro på alla sätt.
Kom och lufta dansskorna, dansa, ät och umgås. Som vanligt klassisk tango med inslag av lite nyare inspelningar. Ingen entreavgift.
Baren är öppen från 17, så även pistan.
Vi kör från 17.00.
Var? Söders mysigaste bistro på Wollmar Yxkullsgatan 52, Rost Stockholm!.
Kom! Ät en god pizza och unna dig en öl eller ett glas vin. Personalen och ägarna Zannah och Staffan är fantastiska och stämningen är alltid varm på Rost.
Välkommen!
Advertisement

Event venue

Rost Stockholm, Wollmar Yxkullsgatan 52A, SE-118 50 Stockholm, Sverige, Stockholm, Sweden

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Discover more events by tag

Ask AI if this event suits you

Keep the plans coming

More events in Stockholm

Stockholm is happening.

See everything else that’s on — concerts, markets, comedy and more.