Sko/Torp

Thu, 24 Sep, 2026 at 08:00 pm UTC+02:00

Arena Randers | Mygind

Sko\/Torp
Publisher/HostSko/Torp
Sko\/Torp
Advertisement
Hårdt arbejde, vedholdenhed og dyb respekt for publikum er hemmeligheden bag Sko/Torps imponerende karriere. Som et af Danmarks mest turnerende bands de sidste mange år har de spillet mellem 70 og 90 koncerter om året – hvert år – og har vist, at dedikation og musikalitet går hånd i hånd.
Sko/Torp trådte først ind på scenen i 1990 med albummet On A Long Lonely Night, der solgte over 200.000 eksemplarer og satte rekord som det bedst sælgende danske debutalbum nogensinde. Siden da har bandet været et af 1990’ernes absolut største danske orkestre, ikke mindst fordi radioerne ikke kunne slippe deres vellyd.
Det, der gør Sko/Torp unikke, er deres fokus på det organiske og gennemarbejdede – noget, der har gjort deres debut og hits som “Get Ready”, “Loser’s Game” og titelsangen “On A Long Lonely Night” uopslidelige og stadig elskede af publikum den dag i dag. Som Søren Sko siger:
“Vi elsker sangene, de er en del af vores bagage, og publikum vil gerne høre dem, så selvfølgelig spiller vi dem.”
Respekten for publikum er gennemgående i alt, Sko/Torp gør. Bandet vil glæde deres fans med gamle favoritter, men de ønsker også at vise, at de konstant er i udvikling med nye sange, skabt sideløbende med deres omfattende turnévirksomhed.
Søren Skos melodiske sans og knivskarpe vokal, kombineret med Palle Torps talent for afbalancerede arrangementer, har ført dem gennem utallige live-optrædener på landets spillesteder. Som Søren Sko forklarer:
“Der er for få sange i dag, hvor man kan høre, at det er levende mennesker, som spiller. Vi vil have, at det skal lyde godt og organisk.”
I september 2023 udgav Sko/Torp EP’en Celebrate, som fik flot airplay på bl.a. P5. I efteråret 2025 fejrede de deres 35-års jubilæum med en stor og udsolgt turné, der blandt andet bragte dem til Det Kongelige Teater i København – et klart bevis på, at Sko/Torp fortsat har en helt særlig plads i dansk musikliv.
Årstidens Showmenu
Inden showet kan du forkæle smagsløgene med en velsmagende hovedret med tilbehør lavet årstidens delikatesser.
Seating til spisning ved langborde – selskabsfordelt.
Billetsalg
Koncerten er en stående koncert
Koncert: kr. 325 ex. gebyr
Koncert & Showmenu: kr. 490 ex. gebyr

Advertisement

Event Venue

Arena Randers, Fyensgade 1, 8900 Randers C, Danmark, Mygind, Denmark

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Mygind

Elias R\u00f8nnenfelt \/\/ Turbinen, Randers
Fri, 25 Sep at 08:00 pm Elias Rønnenfelt // Turbinen, Randers

Turbinen

Fjordhestest\u00e6vne i Harridslev Rideklub
Sat, 26 Sep at 07:30 am Fjordhestestævne i Harridslev Rideklub

Harridslev Rideklub

\u00c5bningskoncert med K\u00f8benhavns Drengekor
Sat, 26 Sep at 04:00 pm Åbningskoncert med Københavns Drengekor

Sct. Mortens Kirke

Musik Bingo Banko x Arena Randers - 90'ERNE Party\ud83d\udc51
Sat, 26 Sep at 08:00 pm Musik Bingo Banko x Arena Randers - 90'ERNE Party👑

Arena Randers

Velg\u00f8renhedsshow
Tue, 29 Sep at 05:30 pm Velgørenhedsshow

Tingvej, Hornslet

Mygind is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Mygind Events