Advertisement
🌻 Hvad betyder vores forestillinger om "det normale" for mennesker med handicap? Kom til et tankevækkende foredrag med Emil Falster, der giver nye perspektiver på fordomme, fællesskab og et samfund med plads til flere.
👉 Billetter: randersbib.dk/ableisme-magt-menneskesyn-og-myten-om-den-normale-krop
📅 24. september 2026
⏰ Kl. 17.00–19.00
Pris: 50 kr.
📍 Hovedbiblioteket, Kulturhusets sal
📖 Med udgangspunkt i sin bog Ableisme – Magt, menneskesyn og myten om den normale krop forklarer han på en lettilgængelig måde, hvordan vores forestillinger om, hvad der er "normalt", kan påvirke både mennesker og samfund.
🥪 Der er indlagt en pause i foredraget, hvor du er velkommen til at spise. Du kan medbringe mad eller bestille en sandwich fra Kulturcaféen sammen med din billet.
🌻 Foredraget et en del af Solsikkefestivalen 2026, der er støttet af Nordea-fonden, Østifterne, SIND Randers, Sparekassen Danmark afd. Randers Østervold og Autismeforeningen Kreds Østjylland.
Advertisement
Event venue
Stemannsgade 2, 8900, Stemannsgade 2, 8900 Randers C, Danmark, Mygind, Denmark
Tickets