Advertisement
Hör Martin Rörby berätta om en utskälld arkitekturstil som förtjänar att återupptäckas.Åren 1950–1970 låg Stockholm i framkant när det gällde att anamma och utveckla modernismens mer djärva och råa uttryckssätt – brutalismen. Filmhuset, Garnisonen och KTH:s tidigare arkitekturskola kom alla till under den här perioden.
Alla har de skällts ut och hamnat högt på olika listor över stadens mest hatade byggnader. Men det handlar faktiskt om ett välgestaltat och banbrytande arkitekturarv, som idag är värt att återupptäcka och vårda inför framtiden.
Föreläsare
Martin Rörby, arkitekturhistoriker, berättar.
Du behöver köpa biljett till evenemanget:
Vuxen, 80 kronor
Barn/ungdom till och med 18 år, 40 kronor
Bild. Arkitekturskolan från Karlavägen. Fasaden mot gatan var tänkt att vara klädd i klätterväxten vildvin, men plantorna tog sig aldrig riktigt. Foto: Ingemar Gram, 1972.
Advertisement
Event venue
Ryssgården, Slussen, 116 46 Stockholm, Sweden, Södermalmstorg 8, SE-116 45 Stockholm, Sverige, Stockholm, Sweden
Tickets