#StayHappening
Tue, 17 Nov, 2026 at 06:00 pm UTC+01:00

ROCK & STJERNESTØV 🎸✨🍷

  • Ahlefeldtsgade 27-29, 1359 Copenhagen, Denmark · Copenhagen
Banker\u00e5t Publisher / Host Bankeråt
Share
ROCK & STJERNEST\u00d8V \ud83c\udfb8\u2728\ud83c\udf77
Advertisement
Mød lydlegenden Flemming Rasmussen live på Bankeråt
Tirsdag d. 17. november · kun 40 pladser
50 års unik rockhistorie får mæle, når produceren og lydteknikeren Flemming Rasmussen lukker op for posen på Bankeråt.
Manden bag lyden
Fra sin plads ved mixerpulten i Sweet Silence-studiet har Flemming været med til at skabe musik med navne fra den absolut øverste liga: Metallica, Gasolin, Kim Larsen, Tina Turner, Ringo Starr, Anne Linnet, Ritchie Blackmore, D-A-D, Malurt, Lars H.U.G, Sebastian og mange flere. Han producerede Metallicas klassikere Ride the Lightning, Master of Puppets og …And Justice for All og har ejet studiet alene siden 1999. Han høster stadig international anerkendelse for sin besættelse af den perfekte lyd, helt ned i mindste detalje.
Dramaet bag kulisserne
Flemming har set skelsættende albums blive til og verdensstjerner presse sig selv til det yderste, hvor succesen blev skabt, og fiaskoen hele tiden lurede lige om hjørnet. Hans kontante og bramfrie beretning er blevet til den anmelderroste bog Rock & Stjernestøv – historier fra Sweet Silence-studiet gennem 50 år. Fra Amager til Amerika, fra jazz til dødsmetal, fra kommerciel optur til Covid-nedtur, coke, kontroverser og kærligheden til faget. Inside-historier, der aldrig før har været på tryk.
Alt andet end kedeligt
Flemming er kendt for at være rap i replikken og har meget på hjertet. Foredraget er levende og spontant, med musikeksempler og billeder, og der bliver tid til dine spørgsmål.
Sådan forløber aftenen
🕕18:00 Ankomst. Find din plads og få et glas i hånden
🍽 19:00 Middag med rødvin
🎙 20:00 Foredrag og Q&A med Flemming Rasmussen
Bogen Rock & Stjernestøv og merch kan købes på aftenen.
Tæt på, i Bankeråts stue
Ingen koncertsal, ingen scene langt væk. Bare levende lys, udstoppede dyr, kranier på hylderne og kun 40 pladser tæt på en af dansk musikhistories vigtigste figurer bag scenen.
🎟 450 kr. inkl. foredrag, middag og rødvin
📍 Café Bankeråt, Ahlefeldtsgade 27, 1359 København K
🗓 Tirsdag d. 17. november · ankomst kl. 18:00
👉 Køb billet her: https://shop.fresto.io/en/bankeraat/events/6s3DEJX2d19ARbbRHdXw
Med kun 40 pladser forsvinder billetterne hurtigt. En aften for rocknørden, metalfanen, Gasolin-generationen og alle, der elsker en god historie.
Rock. Rødvin. Stjernestøv. 🦌🕯
#RockOgStjernestøv #FlemmingRasmussen #SweetSilenceStudio #Metallica #Gasolin #Bankeråt #KøbenhavnK
Advertisement

Event venue

Ahlefeldtsgade 27-29, 1359 Copenhagen, Denmark, Ahlefeldtsgade 27, 1359 København K, Danmark, Copenhagen , Denmark

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Discover more events by tag

Ask AI if this event suits you

Keep the plans coming

More events in Copenhagen

Gratis foredrag: Tang

Tue, 17 Nov at 06:45 pm Charlotte Ammundsens Pl. 3, 1359, København, Hovedstaden

Copenhagen is happening.

See everything else that’s on — concerts, markets, comedy and more.