#StayHappening
Sat Sep 26 2026 at 10:00 am to 01:00 pm UTC+02:00

PAPIRSBLOMSTVÆRKSTED - SOLSIKKER

  • Folkehuset Absalon, Sønder Boulevard 73 , 1720 · Copenhagen
V\u00e6rksteder i Absalon Publisher / Host Værksteder i Absalon
Share
PAPIRSBLOMSTV\u00c6RKSTED - SOLSIKKER
Advertisement
Kom og lær at lave solsikker af papir, der holder for evigt.
Holdet er både for nybegyndere og for dig, der allerede har været med til at lave papirsblomster før.
Vi vil lære nye teknikker og vil lave alt fra solsikkens midte, alle dens mange kronblade og blade på stilken.
Der er masser af farver at vælge imellem, skabeloner at klippe efter og vores underviser Kir, vil guide dig igennem hele processen.
Vi glæder os til at se jer!

VORES UNDERVISER
Underviseren er Kir Lykkeberg. Hun er selvlært kunsthåndværker, med en uddannelsesbaggrund som fotograf og grafisk designer. Indenfor de seneste år har hendes opmærksomhed særligt været rettet mod håndlavede papirsblomster, med fokus på at genskabe den vilde natur, med et øje for detaljerne. Udover at være papir botanist, arbejder hun bl.a. også med plantefarver, strik og keramik – alt sammen noget hun deler kærligt ud af på sin Instagramprofil @min.ven.kir.
Praktisk info
Vi er i Tårnværelset der ligger på på 3. sal. Du kommer derop via trappen ved indgangen. Der er ingen elevator.
Det koster 300 kr. at være med. Du kan købe din billet via hjemmesiden her: https://absaloncph.dk/begivenhed/papirsblomstvaerksted-solsikke/
Man kan nå at lave 1-2 blomster, alt efter hvor fingernem man er.
Billetter refunderes ikke og kan ikke flyttes til en anden dato.
Advertisement

Event venue

Folkehuset Absalon, Sønder Boulevard 73 , 1720, Sønder Boulevard 73, 1720 København V, Danmark, Copenhagen , Denmark

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Discover more events by tag

Ask AI if this event suits you

Keep the plans coming

More events in Copenhagen

Mira, Emma Sø

Fri, 25 Sep at 11:00 pm Refshalevej 185, 1432 Copenhagen, Denmark

Copenhagen is happening.

See everything else that’s on — concerts, markets, comedy and more.