Advertisement
F. W. Murnaus milstolpe Nosferatu från 1922 visas med livemusik. Vi är mycket stolta över att presentera pianisten August Holmgren med ensemble (piano, violin, cello) som spelar till filmen i Roys salong.BILJETTER: bioroy.se/program/nosferatu
OM FILMEN
I Friedrich Wilhelm Murnaus Nosferatu möter vi greve Orlok, en blek och olycksbådande varelse som lämnar sitt slott i Transsylvanien för att söka sig till den unga Ellen i Wisborg. Det som börjar som en fastighetsaffär för den unge mäklaren Thomas Hutter utvecklas snart till en mardrömslik berättelse.
Skuggor klättrar över väggar, fingrar sträcks ut ur mörkret och Orloks silhuett har blivit en av filmhistoriens mest omedelbart igenkännbara bilder.
MAT & DRYCK TILL FILMEN?
På Roys balkong, där vi har små bord mellan sätena, kan du fram till två dagar innan köpa till en delilåda med din biljett som hämtas i kassan innan visningen. Lite ost, chark eller veganskt plock.
Till det kan du köpa lokalbryggd öl, vin, mousserande läsk, lemonader och mineralvatten på plats. På parketten säljer vi enbart ordinarie biljetter. Frågor om deli till [email protected].
I vårt ordinarie sortiment utan förbeställning hittar du utöver popcorn, godis, kylda drycker, kaffe och kakor matigare alternativ för den småhungrige: bagels, små deliburkar med ost, korv och oliver och utbytbara gästspel på menyn. I baren finns öl, vin och bubbel.
Allt kan tas med in i salongen.
BILJETTER via länken till hemsidan eller direkt i kassan på Bio Roy på Avenyn 45 och hos Pusterviks biljetter vid Järntorget.
Advertisement
Event venue
Bio Roy, 45 Kungsportsavenyen,Gothenburg, Sweden
Tickets
Discover more events by tag
Performances in GothenburgLive-music in GothenburgConcerts in GothenburgPiano in GothenburgViolin in GothenburgGhosts in GothenburgHistory in Gothenburg