#StayHappening
Tue, 10 Nov, 2026 at 04:30 pm UTC+01:00

Motionsskrivning med Seko-S och 6F

  • Fjärde Långgatan 48, Göteborg · Gothenburg
Seko-S f\u00f6rening Publisher / Host Seko-S förening
Share
Motionsskrivning med Seko-S och 6F
Advertisement
Har du en idé som borde bli verklighet i Göteborg? Kom till Seko på Fjärde Långgatan 48 den 10 november från kl 16.30 och skriv motioner till representantskapet tillsammans med oss! Motioner är ett av de mest direkta sätten att påverka vad partiet driver, och det är här dina tankar kan bli till konkreta förslag som faktiskt blir verklighet.
Det spelar ingen roll om du har skrivit tio motioner förut eller om du aldrig har skrivit en. Har du bara en halvfärdig tanke eller en sak du har retat dig på länge är det mer än tillräckligt för att komma igång. Vi hjälps åt att formulera, vässa och knåpa ihop texterna, och ingen behöver sitta och klura på egen hand.
Vi bjuder på mat, så kom hungrig och med gott humör. Anmälan på biljett-länken är obligatorisk, så att vi kan beräkna mat. Ta gärna med dig en idé (eller flera), kanske en kollega som också vill påverka och kanske bli medlem. Det blir en stund med bra snack, god mat och förslag som kan göra skillnad i Göteborg. Frågor innan? Hör av dig till oss!
Advertisement

Event venue

Fjärde Långgatan 48, Göteborg, Fjärde Långgatan 48, SE-413 27 Göteborg, Sverige, Gothenburg, Sweden

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Discover more events by tag

Ask AI if this event suits you

Keep the plans coming

More events in Gothenburg

Sip & Pour

Tue, 10 Nov at 05:00 pm Styrmansgatan 24, SE-414 65 Göteborg, Sverige

Gothenburg is happening.

See everything else that’s on — concerts, markets, comedy and more.