Advertisement
Käka gopizza på Kulturbageriet och se premiären av dansverket Maran på Kvinnohistoriskt museum.Verket utforskar mytologin om Maran, en gestalt som rör sig mellan det skrämmande och det sårbara, och som bär på ett förbjudet och otyglat uttryck. Dansverket utgår ifrån hairography, där håret blir en förlängning av kroppen. Maran symboliserar ett inre tryck som tar sig fysisk form, där begär, oro och motstånd får rörelse. Kan hårets kulturella laddning förvandlas från något passivt till en aktiv, drivande kraft i dansen?
Verket är skapat av Jasmine Skog, dansare och koreograf från Jokkmokk, nu verksam i Umeå. Hon utforskar hur rörelse, berättande och plats kan mötas och förändras, med en nyfikenhet på skogen och det vardagliga livet. Maran framförs av dansarna Julia Christoffersson och Ebba Svanberg.
Info
Torsdag 24 september 2026
16.30-19.00
Pizza från 16.30
Dans 18.00-19.00
Biljettinfo: Boka via kulturbageriet.seLänk till annan webbplats.
Kvittot från pizzan är din biljett till dansföreställningen.
Plats: Kvinnohistoriskt museum
Programpunkten är ett samarbete med Kulturbageriet
Advertisement
Event venue
Storgatan 46a, 903 26 Umeå, Sweden, Storgatan 46A, SE-903 26 Umeå, Sverige, Umea, Sweden
Tickets
Discover more events by tag
Dance in UmeaPerformances in UmeaTheatre in UmeaArt in UmeaContemporary-dance in UmeaFine-arts in UmeaLiterary-art in UmeaPizza in Umea