Advertisement
Tine Friis holder femte og sidste forelæsning i Den Alternative Forelæsningsrække E26 med titlen: KOLLEKTIVT ERINDRINGSARBEJDE: en kollektiv, feministisk og samfundsvidenskabelig metodologi.Kollektivt erindringsarbejde er en kollektiv, feministisk og samfundsvidenskabelig metodologi. Erindringsarbejde er en grundlæggende politisk og transformativ praksis, som er udviklet med henblik på omsorgsfuldt at kultivere mere levedygtige verdener. Metodologien er særlig velegnet til at undersøge, hvordan det menneskelige selv og tilblivelsesprocesser formes af sociokulturelle normer, ideologier og diskurser, men også har kan påvirke og forandre dem. I praksis foregår erindringsarbejde i fællesskaber. Deltagere skriver tekster om personlige erindringer, som de herefter læser op for hinanden, kritisk analyserer og genskriver.
Erindringsarbejdet blev udviklet af et feministisk kollektiv bestående af Frigga Haug og hendes kollegaer (1999), der alle var politisk aktive i den tyske kvindefrigørelsesbevægelse i 1970’erne og frem.
Kollektivt erindringsarbejde er således mere end en metode. Det er en metodologi med et politisk sigte og et rigt teoretisk vokabular, der trækker på og er blevet videreudviklet inden for blandt andet kritisk psykologiske, feministisk poststrukturalistiske og posthumanistiske traditioner.
Denne forelæsning introducerer Frigga Haug og kollegaers (1999) kollektive erindringsarbejde. Herefter at resitueres metodologien ved at rejse spørgsmål om fx: Hvilken form for viden produceres med erindringsarbejde? Hvordan kan arbejdet med erindringstekster begribes, herunder den affektive intensitet, som kan opstå i skrive- og analyseprocesser? Og hvad vil det sige at praktisere erindringsarbejde mere end 50 år efter metodologiens udvikling og med tanke på posthumanistiske og nymaterialistiske teoriudviklinger siden da?
_______________________________________________________
HVEM ER FORELÆSEREN?
Tine Friis er uddannet psykolog fra Københavns Universitet i 2017. Nu er hun postdoc ved Medicinsk Museionen, som er en forskningsenhed på Institut for Folkesundhedsvidenskab samt det fjerde program på NNF Center for Basic Metabolic Research, “Cardiometabolic Research in Society and Culture.” Hun beskæftiger mig med forskning, undervisning, vejledning og museumsarbejde.
Især er hun optaget af nyere biomedicinske teknologier og forskningsområder, og hvordan håb og forventninger opstår og kommunikeres i forbindelse med udviklingen af biomedicin. I forlængelse heraf beskæftiger hun sig med, hvordan biomedicinske udviklinger kan få indflydelse på, hvordan vi forstår vores krop, psyke og sundhed.
___________________________________________________
HVAD ER DEN ALTERNATIVE FORELÆSNINGSRÆKKE?
I de seneste år er der på psykologiuddannelsen på KU blevet fremsat en kritik af det, mange studerende oplever som en indsnævring af faglige perspektiver på uddannelsen. Den Alternative Forelæsningsrække giver bud på nogle af de perspektiver, som efterspørges.
Det er tiende semester, vi afholder Den Alternative Forelæsningsrække. Vi ser fortsat et behov for at arrangere alternative forelæsninger med perspektiver, som kunne være repræsenteret hos undervisere og på pensum, men fortsat ikke er det. Vi oplever derfor, at det stadigvæk er mindst lige så relevant, som da det startede i foråret 2022!
Arrangementerne er åbne for alle og kræver ikke forberedende læsning. Der lægges op til diskussion og samtale mellem forskere og deltagere. Alle er velkomne.
Se mere på www.denalternative.com
___________________________________________________
PROGRAM F26
2.10.26 - Rebekka Louisa Drude Andersen: Natur-baserede interventioner for udsatte unge og phd-projektet ”værekraftig livsmestring”
https://fb.me/e/4ruzevt7W
23.10.26 - Thomas Gylling-Andersen: Omsorgskulturer i børnefællesskaber - et alternativ til standardiserede tilgange til pædagogisk psykologiske interventioner i skolen
https://fb.me/e/9YuEoQi7J
6.11.26 - Peter Berliner - Community psykologi: At være på vej i verden sammen - fællesskab, psykosocial praksis, social action learning og kollektiv forandring
https://fb.me/e/7CMnQGnhS
20.11.26 - TO BE ANNOUNCED
https://fb.me/e/4fKZoPbjM
4.12.26 - Tine Friis - KOLLEKTIVT ERINDRINGSARBEJDE: en kollektiv, feministisk og samfundsvidenskabelig metodologi.
https://fb.me/e/3WSZHh6DH
Advertisement
Event venue
CSS, Lokale 1.1.18, Øster Farimagsgade 5A, 1353 København K, Danmark, Copenhagen , Denmark
Tickets