Advertisement
Hammerfest FOLK 2026
Vi vil gjerne invitere deg til Hammerfest Folk!
2 dager med norsk, samisk og kvensk folkemusikk
Det blir dans også, i massevis!
Kort oppsummert:
Konsert med Aaret duo og Viktor Wilhelmsen/John André Eira duo
Konsert med Pumpegris
2 x førprat
Familiedag i Foajeen med musikk- og danseverksteder
Klubb Dagdrønn med dansemusikk fra laptop, fele og annet fint
På lørdagskvelden lager vi Kræsjkurs i dans, og Folkemølje i Foajeen
med mere laptop, fele og annet fint!
Fyldigere omtale:
FREDAG 6. NOV:
18.00 Samtale med Viktor Wilhelmsen – om gitar, joik og rytmer.
Viktor er stipendiat i kunstnerisk utviklingsarbeid og universitetslektor i el-gitar ved musikkvitenskap ved NTNU i Trondheim. Han har bred bakgrunn fra musikkmiljøet hele landet, og har gitt ut tre album som soloartist. Han har masterutdanning fra jazzlinja ved NTNU med prosjektet «Å joike med gitar // Gitarain juoigat». Dette arbeidet utforsket mulighetene i å oversette nordsamisk joik til gitar, og videreføres nå i Phd-prosjektet ved samme navn, hvor han forsker på rytmisk flerdimensjonalitet i tradisjonsjoik fra det nordsamiske området.
19.30 Dobbel duokonsert
Aaret duo
Aaret duo består av Gro Raattama fra Lakselv på vokal og fele, og Jani Suvanto fra Oulu på cittern, gitar og nøkkelharpe. Duoen ble etablert i 2024, og de har sin base i folkemusikken. Aaret duo formidler kvensk musikk med et blikk både fra norsk og finsk side. De spiller de gamle tradisjonelle sangene og slåttene fra Finnmark, men de skriver også ny musikk, med kvensk språk og tematikk i tekstene. De har gitt musikalsk liv til fortellingen om den første kvenske helten «Knud Qvæn», og de tonesetter og formidler Alf Nilsen-Børsskog sine tekster.
Viktor Wilhelmsen / John André Eira duo
To Finnmarkinger med strålende musikalske karrierer møtes på scenen i Hammerfest. Viktor og John André bor henholdsvis i Trondheim og Oslo, og begge har den nordsamiske joiken med seg i sin daglige musisering.
Viktor fra Kistrand i Porsanger er en sagnomsust gitarist med veldig bred musikalsk bakgrunn. Fra jazz, blues og afrikanske musikk, har han de siste årene forsket på samisk joik på el-gitar, og jobber nå med en Phd om rytmisk flerdimensjonalitet i nordsamisk tradisjonsjoik, ved NTNU i Trondheim. Han har også gjort et dypdykk i kvensk musikk, og var musiker i Nordnorsk Jazzensemble sitt prosjekt «Kaipu».
John André fra Máze er Scene Nord sin nye landsdelsmusiker på joik, og duokonserter med Viktor er noe av det første han gjør i den jobben. Han er en anerkjent joiker og kulturformidler med et sterkt engasjement for å bevare, videreføre og formidle den tradisjonelle joiken til nye generasjoner. John André for mange kjent som frontfigur i bandet Gabba, hvor tradisjonell joik kombineres med norsk folkemusikk og verdensmusikk til et særpreget musikalsk uttrykk.
LØRDAG 7. NOV:
12.00 – 15.00 Familiedag med musikk- og danseverksted
Lørdag er det familiedag med korte verksted der barn i alle aldre kan lære seg en dans, en sang eller en joik. Helgens artister deler sin musikk og dans, og de som ønsker det kan få med seg flere verksteder i løpet av dagen. Familiedagen avsluttes med:
14.00 – 14.45 Klubb Dagdrønn – folkemusikkfest for hele familien!
Dina, Jo Einar og Tone – som til vanlig lager fest for voksne gjennom klubbkonseptet Folkemølje – inviterer barn og familier til en helt egen, sprudlende opplevelse! Klubb Dagdrønn er en magisk møteplass der musikk, dans, leik og gamle tradisjoner smelter sammen. Her er alle velkomne – småtasser, danseløver, nysgjerrige sjeler og voksne som vil være med på moroa!
Vær forberedt på tullete dans, overraskende sanger og masse fnis og energi! Musikerne Dina Konradsen og Jo Einar Jansen drar i gang stemninga med fele og DJ-utstyr, og serverer ei heilt unik blanding av musikk. Danser Tone Ingvaldsen drar i gang dansen og lærer bort triks underveis.
18.30 Samtale med John André Eira
John André ble i vår tilsatt som joiker i Landsdelsmusikerordningen i Nord-Norge, og skal de neste to årene reise rundt i landsdelen og formidle joik til store og små. Inga Juuso var den første joikeren i denne stillinga i 1999, og etter hennes bortgang har man valg å gi flere joikere muligheten til å jobbe ordningen gjennom 2 års engasjement. Leder i Scene Nord Finnmark, Brynjar Rasmussen tar en prat med John André om hans forhold til joik, livet som musiker, og hva Landsdelsmusikerjobben kan bringe.
19.30 Pumpegris
Pumpegris spiller natta ut med fete låter, steinharde slåtter og ærlige tekster der vokalist Vera Sonne lener seg mot alt fra kveding til rap, med andre ord det som til enhver tid fanger folkemusikkens dansende driv. I tillegg henter Pumpegris inspirasjon fra funk, shoegaze, visepop og hiphop og tar fatt på samtlige tradisjoner med god pondus. Slik tar de folkemusikken med inn i noe nært, skittent og groovy.
Fritids er Pumpegris sitt debutalbum, produsert av Tuva Syvertsen. Den norske kulturarven møter nåtidens ungdom, slåtter møter rap, fuzzgitar møter salmetoner. Kontrasten mellom det sårbare og humoristiske er gjennomgående i både musikken og tekstene.
Pumpegris er kommet for å spre den norske folkemusikken med fest og faenskap, akkurat slik den oppstod.
https://pumpegris.com/
21.30 Kræsjkurs i folkedans
Etter konserten med Pumpegris glir kvelden videre inn folkemusikkens og folkedansens verden. I denne verden henger musikk og dans tett sammen, og som en god start på kveldens Folkemølje, inviterer Tone Ingvaldsen til kræsjkurs i folkedans. På en halv time lærer du noen det mest nødvendige for å kunne trø dansen videre utover kvelden. Nina Fjeldet spiller til dansekurset.
22.00 Folkemølje
Dansespel og klubb i skjønn forening - Velkommen til Folkemølje!
Her skaper vi bru mellom hverdag og historie, utforsker grensene mellom tradisjon og samtid, og danser og tømmer noen fat i samme slengen. Aldri danset folkedans før? Fortvil ikke! Hiv deg med på det høyst uformelle dansekurset, så er du klar for heidundrende fremstillinger av tradisjonsmusikk i alle tenkelige former - fra jazzifiserte folketoner til tradisjonsmateriale i metal-ånd og folkeviser i elektronisk drakt, til tradisjonell spel. DJ Dina Konradsen og felespiller Jo Einar Jansen står for det meste av musikken, godt hjulpet av kveldens sammensatte Spelmannslag!
Hold av datoer!
Kom på Hammerfest FOLK!
Advertisement
Event venue
Strandgata 30, 9600 Hammerfest, Norway, Strandgata 30, 9600 Hammerfest, Norge, Hammerfest, Norway
Tickets
Discover more events by tag
Folk-music in HammerfestDance in HammerfestMusic in HammerfestFestivals in HammerfestPerformances in HammerfestConcerts in HammerfestEntertainment in Hammerfest