Festivals in Copenhagen

Check out happening festivals events all around Copenhagen , SK

Dane Baptiste: Comedy Stop Copenhagen / Hotel Cecil

Sat Sep 04 2021 at 09:30 pm Hotel Cecil

Clarice Lispector-aften / talk + film: Stjernens time

Tue Jun 29 2021 at 07:00 pm Cinemateket

Wild Tales (Relatos Salvajes)

Sun Jun 27 2021 at 06:00 pm Husets Biograf DKK 80

BEBOMusic Sommer Fest

Sat Jun 26 2021 at 02:00 pm Christianshavns Beboerhus

Colombia-aften: Memories of My Father

Tue Jun 29 2021 at 06:30 pm Cinemateket

Psych-Out! - 80’er-horrorklassikeren: 'Hellraiser'

Thu Jul 29 2021 at 07:00 pm Cinemateket

Stjernevask + SKARN

Thu Sep 02 2021 at 06:00 pm Studenterhuset

CPH Jazz Festival: Marijke Florien – ANAETOMY

Fri Jul 02 2021 at 08:00 pm MellemRummet

Madison McFerrin (US) // RUST - ny dato

Thu Oct 07 2021 at 07:00 pm RUST DKK 100

Mexico-aften: Beyond the Mountain

Mon Jun 28 2021 at 07:15 pm Cinemateket

Gratis bogtalk i Asta Bar: Djævlen sover aldrig

Sun Jun 27 2021 at 06:15 pm Cinemateket

CPH Jazz Festival: James Black

Sat Jul 10 2021 at 06:00 pm MellemRummet

CPH Jazz Festival: Mundt&Forchhammer Meets: Ned Ferm

Fri Jul 09 2021 at 08:00 pm MellemRummet

Dryppende stof – Sapfos fragmenter

Thu Aug 19 2021 at 07:00 pm Glyptoteket

Festival & Friends : DRØMMEFANGER I

Mon Jul 12 2021 at 10:30 pm KoncertKirken

Arlo Parks / Collapsed In Sunbeams Tour - København - Ny Dato

Wed Nov 17 2021 at 09:00 pm Hotel Cecil

RMC Jazz Fest 2021

Sat Jul 03 2021 at 02:30 pm RMC - Rytmisk Musikkonservatorium

Carsten Dahl Trinity Trio

Mon Jul 05 2021 at 08:00 pm Den Sorte Diamant - Det Kgl. Bibliotek

Brazil 4

Wed Jul 21 2021 at 07:30 pm DROP INN

Gratis Fredagsjazz: Gunde/Munck/Fuglsang

Fri Jul 23 2021 at 04:00 pm Den Sorte Diamant - Det Kgl. Bibliotek

Koncert: Tuesday Night Brass Band

Sat Jul 03 2021 at 11:00 am Karens Minde Kulturhus

Gratis Fredagsjazz: Lis Wessberg - Yellow Map

Fri Jul 30 2021 at 04:00 pm Den Sorte Diamant - Det Kgl. Bibliotek

CPH Jazz Festival: HEDE (Nørtoft/Gregersen)

Thu Jul 08 2021 at 06:00 pm MellemRummet

CPH Jazz Festival: re:zet (Rueß/Gregersen/Kim)

Sat Jul 10 2021 at 08:00 pm MellemRummet

Ellen Andersson (SE)

Tue Jul 06 2021 at 08:00 pm Den Sorte Diamant - Det Kgl. Bibliotek

Gratis Fredagsjazz: Emil de Wall & Gustaf Ljunggren

Fri Jul 02 2021 at 04:00 pm Den Sorte Diamant - Det Kgl. Bibliotek

CPH Jazz Festival: Søren Gemmer & Maria Dybbroe

Mon Jul 05 2021 at 08:00 pm MellemRummet

CPH Jazz Festival: Aktivistkoret, GP&PLS og Bananskolen

Sun Jul 11 2021 at 08:00 pm MellemRummet

Jubilæumskoncert: Pierre Dørge og New Jungle Orchestra

Wed Jul 07 2021 at 08:00 pm Den Sorte Diamant - Det Kgl. Bibliotek

CC: Celeste performance

Thu Jul 01 2021 at 08:00 pm Copenhagen Contemporary

Bäck/Curcio/Ward

Sun Jul 11 2021 at 03:00 pm DROP INN

Ossian Ward Quintet Feat. Fredrik Kronkvist

Thu Jul 15 2021 at 07:30 pm DROP INN

Mads Tolling Quartet spiller den dansk-amerikanske sangbog

Thu Jul 08 2021 at 08:00 pm Den Sorte Diamant - Det Kgl. Bibliotek

Gratis Fredagsjazz: Bévort 3

Fri Aug 06 2021 at 04:00 pm Den Sorte Diamant - Det Kgl. Bibliotek

Tamikrest (ML) + Ba Balance at ALICE

Thu Dec 02 2021 at 09:00 pm ALICE cph

CPH Jazz Festival: Søren Nørbo trio (Nørbo/Davidsen/Osgood)

Tue Jul 06 2021 at 08:30 pm MellemRummet

Gratis Fredagsjazz: Cecilie Strange Quartet

Fri Jul 09 2021 at 04:00 pm Den Sorte Diamant - Det Kgl. Bibliotek

Rumpistol @Hotel Cecil, Copenhagen Jazz Festival 2021

Sat Jul 03 2021 at 08:00 pm Hotel Cecil

Rört Festival '21 - We think you belong

Fri Jul 09 2021 at 03:00 pm Rört

Hailu Mergia (ET) | Musikcaféen

Thu Nov 04 2021 at 09:00 pm Musikcaféen

Middagskoncert på Nimb Roof - Helene Hvass

Wed Aug 11 2021 at 06:00 pm NIMB

Bisse "Klaverkoncert nr. 1" – Copenhagen Jazz Festival 2021

Thu Jul 01 2021 at 08:00 pm Kulturhuset Islands Brygge

Mundt&Forchhammer meets... Søren Kjærgaard & Sölvi Kolbeinsson!

Thu Jul 08 2021 at 08:00 pm Christianshavns Beboerhus DKK 91

Vild Vin Festival 2021 - Summer Edition

Sat Aug 14 2021 at 02:00 pm Villa Kultur

Workshop: Sissel Marie Tonn: Contamination as Collaboration

Sun Jun 27 2021 at 10:30 am Art Hub CopenhagenHalmtorvet 27, 1700 Copenhagen, Denmark Free

Moving Meditations: Ishtadi - Deep Tribalism

Fri Jul 02 2021 at 07:30 pm VibroAcousticsWilliam Wains Gade 11, 1. th., 1432 Copenhagen, Denmark

Ny dato! Bright Eyes - 15. august 2021 - Store Vega

Sun Aug 15 2021 at 08:00 pm VEGA

OTOOTO – CPH Jazz Festival 2021 | Kayak Bar

Sat Jul 10 2021 at 09:30 pm Kayak Bar

The Pogo Problem - releasekoncert | Kayak Bar

Thu Sep 09 2021 at 08:00 pm Kayak Bar

After The Fact - a solo exhibition by Thomas Irving

Thu Jun 24 2021 at 05:00 pm Villa Kultur

Kunstsalon VISION // Alexander Tillegreen i samtale med Vanessa Joan Müller

Wed Jun 23 2021 at 03:00 pm Kunsthal Charlottenborg DKK 16

Moving Meditations: Ishtadi - Funk is Meditation

Fri Jul 16 2021 at 07:30 pm VibroAcousticsWilliam Wains Gade 11, 1. th., 1432 Copenhagen, Denmark

Ny ny dato igen - Tristan T + De Må Være Belgiere

Sat Oct 09 2021 at 07:00 pm Spillestedet Stengade

Goss @Hotel Cecil, København (ny dato)

Fri Oct 08 2021 at 07:00 pm Hotel Cecil

Concert #7 - MGK koncert

Sat Aug 14 2021 at 04:30 pm Kunsthal Charlottenborg

Kathrine Windfeld Big Band

Sat Jul 10 2021 at 08:00 pm Hotel Cecil

Festival & Friends : MATINÉKONCERT I

Tue Jul 13 2021 at 01:00 pm KoncertKirken

Thorvaldsen & Musikken: IKI: MASSES II

Fri Jul 09 2021 at 07:30 pm Thorvaldsens Museum

Vildskud Festival

Tue Aug 03 2021 at 03:00 pm Christianshavns Beboerhus

Festival & Friends : UD AF BOKSEN II (OTOOTO)

Wed Jul 14 2021 at 03:30 pm KoncertKirken

Marilyn Mazur Group

Wed Jul 07 2021 at 08:00 pm Hotel Cecil

Mikkel Nordsø Band

Fri Jul 09 2021 at 08:00 pm Hotel Cecil

Festival & Friends : UD AF BOKSEN I (THE SPACE ABOVE)

Tue Jul 13 2021 at 03:30 pm KoncertKirken

Monday Night Big Band feat. Bobo Moreno

Mon Jul 05 2021 at 08:00 pm HUSET

Claire Martin "Celebrating the Divas of Jazz" AFLYST

Thu Jul 08 2021 at 08:00 pm Hotel Cecil

Kemah Bob: Comedy Stop Copenhagen / Hotel Cecil

Fri Sep 03 2021 at 07:30 pm Hotel Cecil

Gratis Fredagsjazz: Birgitte Soojin - Nu på en torsdag

Thu Jul 15 2021 at 04:00 pm Den Sorte Diamant - Det Kgl. Bibliotek

Copenhagen Pride Week

Thu Aug 12 2021 at 12:00 pm Copenhagen City Hall Square

Festival & Friends : ÅBNINGSKONCERT

Mon Jul 12 2021 at 07:30 pm KoncertKirken

Ginman/Blachman/Dahl feat. Julia Werup

Tue Jul 06 2021 at 08:00 pm Bremen Teater

Ny dato! Bright Eyes - 15. august 2021 - Store Vega

Sun Aug 15 2021 at 08:00 pm VEGA

Another Life Festival - ALICE

Fri Jul 16 2021 at 02:00 pm ALICE cph DKK 120

Bremer/McCoy | DR Koncerthuset / Copenhagen Jazz Festival 2021

Fri Jul 09 2021 at 09:00 pm DR Koncerthuset

RUBY SKY + KINDSIGHT

Sat Aug 28 2021 at 06:00 pm Studenterhuset

#Ny dato! Bright Eyes - 15. august 2021 - Store Vega

Sun Aug 15 2021 at 08:00 pm VEGA

Henrik Lindstrand @Hotel Cecil, Copenhagen Jazz Festival 2021

Mon Jul 05 2021 at 08:00 pm Hotel Cecil

Snorre Kirk Quartet - CPH Jazz Festival 2021 | Kayak Bar

Thu Jul 08 2021 at 09:30 pm Kayak Bar

Bo Sundström @Hotel Cecil, CPH Jazz Festival 2021 [udsolgt]

Sun Jul 04 2021 at 08:00 pm Hotel Cecil

Steppeulven 2021 - Bremen Teater, Kbh (udsolgt) (ny dato)

Sun Jun 27 2021 at 05:00 pm Bremen Teater

August 22-27 Copenhagen Retreat

Sun Aug 22 2021 at 10:00 am Union KBH

Festival & Friends : DRØMMEFANGER II

Tue Jul 13 2021 at 10:30 pm KoncertKirken

Festival & Friends : MATINÉKONCERT II

Wed Jul 14 2021 at 01:00 pm KoncertKirken

Festival & Friends : AFSLUTNINGSKONCERT

Wed Jul 14 2021 at 08:00 pm KoncertKirken

Festival & Friends : AFTENKONCERT

Tue Jul 13 2021 at 07:30 pm KoncertKirken

H2OP // RUST Sleeps Around

Tue Jun 22 2021 at 08:30 pm Empire Bio

Kalaha @Hotel Cecil, Copenhagen Jazz Festival 2021

Tue Jul 06 2021 at 08:00 pm Hotel Cecil

Brazil 4

Fri Jul 23 2021 at 03:00 pm DROP INN

Søn @Hotel Cecil, København

Fri Sep 10 2021 at 08:00 pm Hotel Cecil