Advertisement
Miltä Itä-Pasilan kadut ja puistot näyttävät tulevaisuudessa?Helsingin kaupunki järjestää asukasillan, jossa kuullaan kaupungin suunnitelmista ja aikatauluista Itä-Pasilan katujen ja puistojen viihtyisyyden parantamiseksi. Lisäksi tutustutaan periaatteisiin, jotka ohjaavat alueen viihtyisyyden kehittämistä.
Keväällä 2026 toteutetussa Naapuruustalo Pasilan Mitä kuuluu Pasila? -kyselyssä asukkaat nostivat yhteisöllisen tekemisen lisäksi esiin erityisesti alueen viihtyisyyden ja turvallisuuden. Asukasillan aihe valittiin kyselyn vastausten pohjalta.
Kahvit klo 17.00 eteenpäin
17.30 Tervetuloa
17.40-18.30 Miltä näyttää Itä-Pasilan kadut ja puistot tulevaisuudessa? Itä-Pasilan kävelytason design manual ja tulevat peruskorjaukset. Inka Lappalainen, maisema-arkkitehti, Helsingin kaupunki.
18.30-18.40 Vapaaehtoinen Puistokummitoiminta, Armi Koskela, projektipäällikkö Helsingin kaupunki
18.40 Päätös - tule juttelemaan ja kysymään lisää.
Tila: avoin ryhmätyötila S-Point, 1. krs (portaiden vieressä)
Tapahtuman alkuperäisenä pääjärjestäjänä toimi Pasilan Naapuruustalo, jonka toiminta on valitettavasti päättynyt Kalliolan setlementin konkurssin myötä. Järjestämme kuitenkin asukasillan suunnitellusti. Tapahtumassa mukana Pasilan kirjasto sekä kaupungin sosiaali- ja terveyspalvelujen Etelä-Helsingin alueen yhdyskuntatyö. Virallisen osuuden jälkeen sinulla on mahdollisuus jäädä keskustelemaan kirjaston ja yhdyskuntatyön edustajien kanssa siitä, miten voimme yhdessä vahvistaa alueen yhteisöllisyyttä myös jatkossa.
Advertisement
Event venue
Pasilan kirjasto, Kellosilta 10, FI-00520 Helsinki, Suomi, Helsinki, Finland
Tickets