Advertisement
Lotta Toivanen on todellinen ranskalaisen kirjallisuuden ja kulttuurin lähettiläs Suomessa. Yli kolmikymmenvuotisen uransa aikana hän on suomentanut jo lähes sata teosta. Hänen suomentamiaan kirjailijoita ovat muun muassa nobelistit Annie Ernaux ja Patrick Modiano, Goncourt-palkitut Michel Houellebecq, Amin Maalouf, Leïla Slimani ja Éric Vuillard sekä lisäksi Yasmina Khadra ja Édouard Louis.Vuonna 2011 Toivanen sai Gummeruksen kääntäjäpalkinnon, vuonna 2020 J.A. Hollon käännöspalkinnon, vuonna 2021 Helsingin yliopiston Maurice de Coppet -palkinnon ja keväällä 2024 Kalevi Sorsan säätiön palkinnon. Lisäksi hän on ollut vuosina 2019, 2022, 2023 Jarl Hellemann -palkintoehdokkaana ja vuonna 2024 Tähtivaeltaja- ja Mikael Agricola -palkintoehdokkaana.
Toivanen avaa suomalaisille lukijoille kurkistusikkunoita Ranskaan mutta myös muualle ranskankieliseen maailmaan kuten Algeriaan (Khadra), Libanoniin (Maalouf) ja Marokkoon (Slimani).
Rytmilliset ja kielen sointiin liittyvät seikat ovat lähellä Toivasen sydäntä. Intohimoisena tanssijana hän kuulostelee suomentaessaan herkällä korvalla tekstin rytmiä ja pyrkii välittämään kirjailijan omintakeisen hengityksen ja poljennon parhaan kykynsä mukaan suomalaiselle lukijakunnalle.
Järjestämme Lotta Toivasen vierailun yhteistyössä Kuopion Suomi-Ranska yhdistys ry:n kanssa. Pääsyliput 6€, lipunmyynti alkaa syyskuussa.
Kuva: Suomen Yrityskuvaus, Markku Heikkilä.
Advertisement
Event venue
Puijonkatu 23, Kauppakeskus Sektori, 70100 Kuopio, Finland, Puijonkatu 23, FI-70100 Kuopio, Suomi, Kuopio, Finland
Tickets
Discover more events by tag
Conferences in KuopioBooks in KuopioLiterary-art in KuopioLanguage in KuopioEducation in KuopioWriting in Kuopio