Advertisement
Vernissage av utställningen Lin för livet. Fritt inträde till vernissagen och föredraget. Föranmälan till föredraget av Hans Thomsson via en länk längre ner. Den 21 november invigs utställningen Lin för livet. Utställningen berättar om linets historia, många användningsområden och dess betydelse som ett hållbart naturmaterial, från forntid till nutid. Upptäck föremål, textilier och berättelser om en växt som har använts i generationer och fortfarande har mycket att ge.
Lokalt tillägg
Vandringsutställningen är skapad av Sveriges hemslöjdskonsulenter och hemslöjdsutvecklare med textil specialkompetens. Utställningen kompletteras på Gotland med ett större tillägg med stöd av Region Gotlands regionala slöjd- och formutvecklare, Gotlands Hemslöjdsförbund, Havdhems hembygdsförening och flertalet engagerade privatpersoner, företagare och producenter. För det lokala tillägget är Jenny Söderström utställningsproducent.
Föredrag av Hans Thomsson
Efter vernissagen håller damastvävaren Hans Thomsson ett föredrag i Sävesalen klockan 14.30. Hans Thomsson, som växte upp i Hemse har en lång erfarenhet av traditionellt vävande.
Efter utbildningen vid Väfskolan i Borås började han arbeta på Klässbols linneväveri. Där vävde han bland annat Kungaduken, en damastduk som överlämnades till kung Carl XVI Gustaf i samband med hans 20-årsjubileum som regent. Hans Thomsson har även studerat damastvävning i Florens.
Fritt inträde. Begränsat antal platser.
Anmälan till föredraget via ett formulär på vår webbplats: https://www.gotlandsmuseum.se/event/vernissage-lin-for-livet/
Advertisement
Event venue
Gotlands Museum, Strandgatan 14, SE-621 56 Visby, Sverige, Visby, Sweden
Tickets