#StayHappening
Fri Oct 16 2026 at 05:00 pm to 08:00 pm UTC+02:00

Vernissage: Jenny Flod

  • Geijersgatan 19, 65218 Karlstad, Sweden · Karlstad
Atelj\u00e9 Hjorth Zausnig Publisher / Host Ateljé Hjorth Zausnig
Share
Vernissage: Jenny Flod
Advertisement
BLÄCKFISKAR, KAMELEONTER OCH KERAMIK – nu tar Jenny Flod över ateljén!
Den 16 oktober öppnar vi dörrarna för en ny gästutställning hos Ateljé Hjorth Zausnig – den här gången med skulptören och keramikern Jenny Flod från Östra Deje.
Jenny jobbar inte riktigt efter principen ”fundera länge, skissa noggrant och gör en detaljerad plan”. Snarare tvärtom.
Poff – en idé. Sen kör vi.
Ur stengodset växer färgstarka bläckfiskar, märkliga djur och organiska former fram, inspirerade av havet, naturen och allt som rör sig, slingrar sig och känns levande. Det är färg, humor och personlighet – och definitivt inte beige keramik på rad.
Jenny har sin bakgrund i drejning, men har det senaste året fastnat ordentligt för skulptur. Hon är medlem i keramikkollektivet Fatgruppen på Zakrisdal och KKV Värmland och har även studerat skulptur genom Kyrkeruds folkhögskola.
Den 16 oktober fyller vi ateljén med hennes skulpturer och ställer till med vernissage!
Vi bjuder som vanligt på något gott att dricka, skön stämning och en kväll där det är helt okej att stå alldeles för länge och stirra på en blå bläckfisk.
Erik Hjorth & Daniel Zausnigs konst hänger självklart kvar i ateljédelen.
Fri entré – varmt välkommen!
🗓 16 oktober
⏰ 17.00–20.00
📍 Ateljé Hjorth Zausnig
Advertisement

Event venue

Geijersgatan 19, 65218 Karlstad, Sweden, Geijersgatan 19A, SE-652 18 Karlstad, Sverige, Karlstad, Sweden

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Discover more events by tag

Ask AI if this event suits you

Keep the plans coming

More events in Karlstad

Öppet hus

Sat, 17 Oct at 10:00 am Tingvallagatan 6, Karlstads kommun

Karlstad is happening.

See everything else that’s on — concerts, markets, comedy and more.