#StayHappening
Sat, 21 Nov, 2026 at 11:00 am to Sun, 22 Nov, 2026 at 03:00 pm UTC+01:00

Tvådagarskurs - Lär dig väva i bandgrind

  • Djurgårdsbrunnsvägen 34, 11527 Stockholm, Sweden · Stockholm
Etnografiska museet Publisher / Host Etnografiska museet
Share
Tv\u00e5dagarskurs - L\u00e4r dig v\u00e4va i bandgrind
Advertisement
Tvådagarskurs - Lär dig väva i bandgrind
Pris: 800 kr med årskort, 1000 kr utan årskort
Att väva band i bandgrind är en gammal vävmetod som praktiserats och praktiseras runtom i världen, och i stor utsträckning i olika delar av Sapmí.
Tekniken bygger på att man spänner upp en smal väv mellan vävarens kropp och en fast punkt på till exempel en vägg. Därefter vävs bandet med hjälp av bandgrinden.
Kursen startar med en introduktion till bandgrindens historia. Du kommer lära dig att sätta upp väven, hur vävningen går till, och hur enklare mönster planeras och skapas.
Du kommer påbörja vävningen av ett band och få med en bandgrind hem så att du kan avsluta den.
Ingen förkunskap krävs, men det kan vara en fördel om du tidigare sysslat med någon form av textilt hantverk.
Kursen sträcker sig över två dagar, kl 11.00-16.00 båda dagarna, med rast för lunch.
Allt material ingår.
ÅRSKORT
Årskortet kostar 200 kr, gäller i 365 dagar från inköpsdatum och ger inträde till Etnografiska museet och Medelhavsmuseet i Stockholm. Vill du ha möjlighet att använda årskortet även på Världskulturmuseet i Göteborg kan du välja att köpa Årskort Support för 350 kr, även det giltigt i 365 dagar från inköpsdatum.
Årskortet ger också rabatterat pris på flera programpunkter och specialutställningar.
Advertisement

Event venue

Djurgårdsbrunnsvägen 34, 11527 Stockholm, Sweden, Djurgårdsbrunnsvägen 34, SE-115 27 Stockholm, Sverige, Stockholm, Sweden

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Discover more events by tag

Ask AI if this event suits you

Keep the plans coming

More events in Stockholm

Stockholm is happening.

See everything else that’s on — concerts, markets, comedy and more.