#StayHappening
Tue, 13 Oct, 2026 at 12:00 pm UTC+03:00

Tiistai-meeting: Onko minulla väliä? -luento 13.10.2026

  • Lapinlahdenpolku 8, 00180 Helsinki, Finland · Helsinki
Lapinlahden L\u00e4hde Publisher / Host Lapinlahden Lähde
Share
Tiistai-meeting: Onko minulla v\u00e4li\u00e4? -luento 13.10.2026
Advertisement
Onko minulla väliä? Mitä uutta mattering-käsite voi tuoda keskusteluun yksilön ja yhteisön hyvinvoinnista?
Terapeutti Niina Into johdattaa tiistaina 13.10. klo 12 Lapinlahden Lähteen auditoriossa keskusteluun siitä, miten rakentuu kokemus elämän ja yksilön merkityksellisyydestä. Mattering-tutkimuksen juuret juontavat 1980-luvulle, mutta suomalaisessa keskustelussa se on jäänyt toisaalta osallisuuspuheen ja toisaalta yksilöön keskittyvän mielenterveysnäkökulman varjoon. Auttaisiko mattering-käsite yhdistämään yksilön, yhteisön ja yhteiskunnan tasot uudella tavalla?
Tervetuloa keskustelemaan! Luennolle on vapaa pääsy.
Niina Into on kirjallisuustieteestä valmistunut filosofian maisteri, sosionomi ja kognitiivis-analyyttinen terapeutti sekä kirjallisuusterapiaohjaaja, jolla on vastaanotto Lapinlahden Lähteellä.
Esitys on osa vuosikymmenien tauon jälkeen käynnistyvää luentosarjaa nimeltä Tiistai-meeting. Se on jo Lapinlahden sairaala-aikoina tiistaisin järjestetty luentosarja, jossa syvennyttiin mielenterveydenhoitoon.
Advertisement

Event venue

Lapinlahdenpolku 8, 00180 Helsinki, Finland, Lapinlahdenpolku 8, FI-00180 Helsinki, Suomi, Helsinki, Finland

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you

Keep the plans coming

More events in Helsinki

Helsinki is happening.

See everything else that’s on — concerts, markets, comedy and more.