#StayHappening
Wed, 28 Apr, 2027 at 08:00 pm UTC+02:00

The Savage Rose – 60-års jubilæumskoncert // Værket, Randers

  • Værket · Mygind
V\u00e6rket Publisher / Host Værket
Share
The Savage Rose \u2013 60-\u00e5rs jubil\u00e6umskoncert \/\/ V\u00e6rket, Randers
Advertisement
🎶🌹 𝗧𝗵𝗲 𝗦𝗮𝘃𝗮𝗴𝗲 𝗥𝗼𝘀𝗲 𝗲𝗿 𝗲𝘁 𝗯𝗮𝗻𝗱, 𝗱𝗲𝗿 𝗸𝗼𝗻𝘀𝘁𝗮𝗻𝘁 𝘂𝗱𝘃𝗶𝗸𝗹𝗲𝗿 𝘀𝗶𝗴 𝗼𝗴 𝗳𝗼𝗹𝗱𝗲𝗿 𝗹𝗶𝘃𝗲𝘁𝘀 𝗹𝘆𝘀 𝗼𝗴 𝘀𝗸𝘆𝗴𝗴𝗲𝗿 𝘂𝗱 – 𝗼𝗴 𝘀𝗼𝗺 𝗻æ𝗴𝘁𝗲𝗿 𝗮𝘁 𝗹𝗮𝗱𝗲 𝘀𝗶𝗴 𝘀𝘁𝘆𝗿𝗲. 𝗘𝘁 𝘃𝗶𝗹𝗱𝘁 𝗯𝗮𝗿𝗻. 𝗘𝗻 𝘃𝗶𝗹𝗱 𝗿𝗼𝘀𝗲. 𝗦𝗶𝗱𝗲𝗻 𝟭𝟵𝟲𝟳!
I 1967 samledes 5 musikere og en sangerinde i en kælder i Søborg og på tværs af musikalske genrer, blev der her skabt en enestående, underfundig ny musik, der åbnede døren og fløj ud i verden som en vild rose.
Det er ikke mange, der kan udgive store plader med mere end 20 års afstand, men The Savage Rose har gjort det med klassikere som ’Dødens Triumf’, ’Wild Child’ og ’Black Angel’. Og med de seneste udspil – ’Universal Daughter’ (2007), ’Love And Freedom (2012), ’Roots Of The Wasteland’ (2014) og ’Homeless’ (2017) – viste Annisette og The Savage Rose, at der også var liv i bandet efter afskeden med det mangeårige kompositoriske midtpunkt, Thomas Koppel, der pludseligt døde i 2006.
The Savage Roses musik er kendt for at være både rå, poetisk og dybt personlig. Bandet har udgivet 26 albums og opnået stor anerkendelse både nationalt og internationalt. Gennem årene er musikken blevet soundtracket til adskillige generationers liv og har bidraget til at forme den danske musikscene. Med deres tidløse og dybt bevægende musiske univers har de formået at skabe et følelsesmæssigt og kunstnerisk rum, hvor lytterne kan fordybe sig og lade sig rive med.
Om The Savage Rose sagde David Fricke, chefredaktør i Rolling Stone Magazine:
“The Savage Rose skaber ikke bare musik, de skaber historie.”
𝗧𝗵𝗲 𝗦𝗮𝘃𝗮𝗴𝗲 𝗥𝗼𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗻𝗼 𝟮𝟬𝟮𝟳
Sanger: Annisette
Korsangere: Naja Rosa Koppel, Amina Omar Carsce
Keys og horn: Frank Hasselstrøm
Hammondorgel: Nikolaj Torp
Bas: Jacob Haugbjerg
Trommer: Anders Holm
Guitar: Las Nissen
Trompet: Charlie Koppel Hasselstrøm
🎫 Køb billetter her 👇
https://vaerket.dk/kalender/koncerter/the-savage-rose/
Advertisement

Event venue

Værket, Sven Dalsgaards Plads 1,Randers, Denmark, Mygind

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Discover more events by tag

Ask AI if this event suits you

Keep the plans coming

More events in Mygind

Mygind is happening.

See everything else that’s on — concerts, markets, comedy and more.