Advertisement
Vuonna 2025 juhlittiin Tampere Big Bandin 40-vuotista taivalta. Tätä merkittävää ajanjaksoa juhlittiin kahden erillisen konsertin myötä, ensin viihdeteemalla syyskuussa 2025 jossa solistina esiintyi Diandra ja sen jälkeen jazz-teemalla maaliskuussa 2026 jossa solistina esiintyi Pamela Kilpeläinen esittäen Heikki Sarmannon säveltämää musiikkia.🥂 Juhlavuosi saa jatkoa🥂
Nyt orkesterin 40v juhlavuoden on aika jatkua kun kuluneeksi tulee 40 vuotta siitä kun orkesterin kapellimestari Juha Untala aloitti musiikillisen uransa.
Tästä syntyi idea suunnitella juhlakonsertti jossa voimme yhdessä vielä juhlistaa orkesterin musiikillista matkaa sekä viettää samalla kapellimestari Juha Untalan 40v taiteilijajuhlaa.
Tuloksena syntyi konsertti josta ei energiaa eikä hyvää groovea puutu 🎺✨
Tampere Big Band nousee lavalle näyttävästi ja tarjoilee tuhdin annoksen täysiveristä big band settiä.
Luvassa on urkutaituri Jimmy Smithin hengessä sykkivää Rhythm & Bluesia sekä tinkimätöntä BigBandFunkGroovea!
Konsertin solistina toimii itseoikeutetusti Jouni Joronen (Hammond) ja bassossa taituroi itse Jaan Wessman.
Konsertin johtaa kapellimestari Juha Untala.
Tule juhlimaan kanssamme ja nauttimaan konsertista, jossa musiikillinen osaaminen ja timanttinen groovemeininki kohtaavat ! 💃🕺
Ovet klo 17
Konsertti klo 18
Liput ennakkoon hintaan 20€: https://www.aamulehti.fi/menokone/tickets/301215/1328070/tickets
Liput 20€ ennen konserttia Tampereen konservatorion aulasta
Tampereen konservatorion aulassa kahviopalvelut käytettävissä ennen konserttia ja väliajalla.
Tervetuloa !
************
Jazzrytmit lehden julkaisu konsertin solistista Jouni Jorosesta
https://www.jazzrytmit.fi/s10-konsertit/c52-konsertit/the-incredible-jouni-joronen/
Advertisement
Event venue
Pyynikkisali, F.E. Sillanpään katu 9, FI-33230 Tampere, Suomi, Tampere, Finland
Tickets