#StayHappening
Sun Sep 06 2026 at 10:00 am to 04:00 pm

Støt brysterne løb i Kirke Hyllinge 2026

  • Kirke-Hyllinge, Roskilde, Denmark · Holbaek
Cecilie Louise Brinch Publisher / Host Cecilie Louise Brinch
Share
St\u00f8t brysterne l\u00f8b i Kirke Hyllinge 2026
Advertisement
Støt Brysterne-løbet er et årligt løb, hvor alle kan gå og løbe til fordel for brystkræftramte. Jeg har i år, i samarbejde med blandt andet ByForum, valgt at afholde et løb i Kirke Hyllinge, så jeg opfordrer alle byens borgere til at snøre løbeskoene og vælg ruter på 2,5-5-10 km. Vi mødes kl 10.00 til en skøn dag i fællesskabets tegn og samler penge ind til en rigtig vigtig sag! ?
VIGTIGT: Husk at købe en virtuel billet, til Støt Brysterne-løbet. Du kan vælge en billet med eller uden T-shirt. Deadline for bestilling af t-shirt med levering inden løbet slut august.
https://www.sportstiming.dk/event/16016
En stor del af overskuddet fra Støt Brysterne går hvert år til en række forskningsprojekter om brystkræft.
https://www.cancer.dk/stoet-brysterne/det-gaar-pengene-til/
Info om ruter og andet kommer.
Jeg håber at i alle sammen tager familie og venner under armen, så vi sammen kan samle en masse penge ind og have en rigtig fed dag sammen i dejlige Kirke Hyllinge!
Advertisement

Event venue

Kirke-Hyllinge, Roskilde, Denmark, Lejre, Kobenhavn, Denmark, Holbaek

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Discover more events by tag

Ask AI if this event suits you