#StayHappening
Sun Dec 20 2026 at 10:00 am to 10:45 am UTC+01:00

Slow Looking i 'Superposition'

  • Riddergade 8, 8800 Viborg, Denmark · Viborg
Viborg Kunsthal Publisher / Host Viborg Kunsthal
Share
Slow Looking i 'Superposition'
Advertisement
Kom med til en nærværende og rolig kunstoplevelse i samtidskunsten, når vi igen har slow looking på arrangementsprogrammet.
Kunsthallens formidler Bettina Hansen guider jer igennem ét udvalgt værk i Asger Harbou Gjerdeviks udstilling ’Superposition’.
Vi betragter værket i stilhed. Åbner blikket og tankerne for værkets detaljerigdom og lader former og mønstre træde frem på ny. Til sidst taler vi om værket sammen: Hvad oplever vi, hvad dvæler vi ved? Hvad minder det os om?
Slow Looking giver mulighed for at fordybe sig i kunsten. At give sig tid til at opleve et værk og dvæle ved detaljerne. Det handler om at se på kunst l.a.n.g.s.o.m.t.
🕒 Tidspunkt: Søndag d. 20. december kl. 10.15–10.45
🚪 Dørene åbner kl. 10.00.
🎟️ Pris: 70 kr. pr. person, inkl. entré til udstillingerne. Gratis for årskortholdere ved Viborg Kunsthals Kunstklubben.
📩 Tilmelding: På mail til [email protected]
📅 Tilmeldingsfrist: Torsdag den 17. december.
👥 Begrænset antal pladser.

Stadig lidt i tvivl om, du skal med?
Det siger en tidligere deltager om sin oplevelse med slow looking tilbage i 2024 i udstillingen 'Farming Fire' af Mikkel Ørsted:
"Første tanke: Hvad er ideen med denne installation? Hvorfor synes jeg, at det er kedeligt og uforståeligt for mig? Efter første guidning åbner jeg øjnene og pludselig ser jeg myriader af farver og konstruktioner. 'Systemer' som jeg ikke lagde mærke til i første ombæring: et hav af forskellige flotte kunstværker, ja systemer, der går igen!" - Mand, 68 år.
Advertisement

Event venue

Riddergade 8, 8800 Viborg, Denmark, Riddergade 8, 8800 Viborg, Danmark, Viborg, Denmark

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you

Keep the plans coming

More events in Viborg

Viborg is happening.

See everything else that’s on — concerts, markets, comedy and more.