Advertisement
Vi gjentar sukesskvelden som har blitt en juletradisjon på Lystgården!Sursild, sennepssild, tomatsild osv hører julen til. Denne kvelden lærer du kunsten å lage dine egen sild til julefrokosten.
Arild Sætre er en dedikert sildemisjonær og deler av sin kunnskap on denne ydmyke råvaren som er så god!
Sild er en del av vår matkultur, en råvare som svømmer her i nærheten og det var det forfedrene våre overlevde på. Nå handler det mer om å nyte gode råvarer og spesielt forbinder vi den med julens måltider.
Vi lærer hvordan vi lager vanlig sursild, tomat/chilisild, sennepssild og kryddersild.
Samtidig som vi skal glede oss over smaksopplevelser og lokale ressurser skal vi koble oss på sild i det globale samfunnsperspektivet!
Marian Kjellevold frå Havforskingsinstituttet og Ragnhild Overå frå Institutt for geografi UiB vil fortelle om «Sild for global matsikkerhet og ernæring.
Vi ordner alle ingredienser, du tar med et rent glass (maks halvliter) slik at du får med deg hjem en valgfri smakebit. I tillegg får du oppskrifter slik at du kan gjøre dette på sjølvstyr. Forkle kan også være praktisk å ha med seg.
Til slutt samles vi rundt langbordet og smaker på de ulike typene sammen med rugbrød og godt håndverksøl.
Velkommen til en kveld for både smaksløkene, hodet & hjertet!
Advertisement
Event venue
Kanonhaugen 39, 5097 Bergen, Norway, Kanonhaugen 39, 5097 Bergen, Norge, Bergen, Norway
Tickets