#StayHappening
Fri, 23 Oct, 2026 at 03:00 pm to Sun, 25 Oct, 2026 at 02:00 pm UTC+03:00

Shamaanirummun synty -kurssi

  • Kestikievari Herranniemi · Juuka
Karhun talo Publisher / Host Karhun talo
Share
Shamaanirummun synty -kurssi
Advertisement
Tervetuloa mukaan synnyttämään ainutlaatuista ja omannäköistä rumpua kekrin läheiseen aikaan Pielisen rannalle, Kolia vastapäätä. Luomme jokaiselle persoonallisen kokoisen ja nä-köisen voimarummun.
Kehät ovat valmiiksi taivutettua mäntyä tai haapaa ja yksilöllisiä koon, sekä muodon puoles-ta. Kehiä työstämme aluksi ja niitä on mahdollisuus käsitellä myös tervalla ja tulella.
Nahkavaihtoehtoina ovat käsin työstetty peura, hirvi tai koneellisesti käsitelty poro (ilmoi-tathan viimeistään 2 viikkoa ennen kurssia, jos haluat poronnahkaisen). Peuran nahkoja on saatavana luonnollisen vaaleina tai lepällä värjättynä oranssinruskean kirjavina ja eri kokoi-sina. Kurssilla on mukana useita nahkoja, joista valita tai voimme värjätä joitakin nahkoja myös kurssin aikana. Mikäli kurssin aikana haluaa värjätä, on hyvä olla yhteydessä opettajaan vähintään viikkoa ennen kurssia.
Nahan sidontatekniikoita on useita, katsomme jokaiselle henkilökohtaisesti sopivan. Voit varata mukaasi puuta, luuta tai muuta luonnosta löytämääsi mahdolliseen käsikahvaan sekä kapulaan. Kapulan pään huovutamme villasta.
Kurssin aikataulu:
Perjantai:
15.00 Saapuminen Vuonislahteen ja asettautuminen huoneisiin, laskeutuminen paikkaan
16.00 Rumpujen synty alkaa Tuulia Kurkelan ohjauksessa
19.00 Illallinen
20.00 Rumpujen teko jatkuu
Lauantai:
07.00 Aamupala
08.00 Rummun synty jatkuu
12.00 Lounastauko
13.00 Rummun valmistus jatkuu
18.00 Illallinen
19.00 Kurssi jatkuu
Saunominen (vaihtoehtoisesti pe-iltana)
Sunnuntai:
07.00 Aamupala
08.00 Rummun syntyä
12.00 Lounastauko
13.00 Kurssi päättyy
Kurssipäivät aloitamme yhteisellä piirillä, joissa keskitymme ja virittäydymme rummun ra-kentamiseen. Rakentamisen lomassa käymme läpi kysymyksiä, mitä nousee liittyen rummun käyttöön.
Mukaan tarvitset terävät sakset ja puukon ja säänmukaiset vaatteet. Jos mahdollista, ota mukaan myös sanko ja noin metri X metri alusta rummun valmistusta varten.
Kestikievari Herranniemen tuvan ihastuttava hirsimiljöö luo kodikkaan ja turvallisen kotipii-rin kurssimme piirille. Pielisen rannalla tulipaikalla kokoonnumme rumpujen kanssa. Pää-semme virkistäytymään puulämmitteisessä saunassa Pielisen äärellä ja pulahtamaan vaikka järvessä. Kurssipaikalle pääsee kätevästi myös junalla.
Opettaja
Tuulia Kurkela: Rummunrakennuskursseja vuodesta 2003, toiminut rumpupiirien vetäjänä ja opiskellut suomalaista muinaisuskoa.
” Olen Tuulia Kurkela, rummunrakentaja ja shamaanimeditaation opettaja. Opiskelin vuosia suomalaista shamanismia Johannes Setälän oppilaana. Rumpupiirejä olen vetänyt muun muassa Neljä Tuulta- Four Winds ry:n toiminnassa ja Luonnon Keskus Oy:n kurssikeskukses-sa. Four Windsiin tutustuin ensimmäisen kerran vuonna 1996 Helsingin Taivaskalliolla. Charles Lawrencen retriiteissä olen tutustunut Amerikan alkuperäiskansojen tapaan toimia. Rumpuja olen rakentanut vuodesta 2001 ja ohjannut lukuisia rummunrakennuskursseja. Minulle läheisiä ovat kansanparannus, luonnon antimien kerääminen ja vuodenkierron mukaisesti eläminen. Syksyisin esimerkiksi muokkaan tuoreita nahkoja raakavuodiksi ja rumpu-kehiä teen silloin kun järvi on sulana.”
Kurssin pitopaikka:
Keskikievari Herranniemi, Vuonislahdentie 185, 81590 Vuonislahti. Pohjois-Karjalan upeim-pia kohteita ja pyhän järven Pielisen kauneimpia rantapaikkoja. Kestikievari Herranniemi on Suomen vanhin edelleen toiminnassa oleva kievari, joka ihastuttaa vierailijoitaan tunnelmal-laan, erinomaisella karjalaisella ruoallaan ja rauhallisella, erittäin luonnonkauniilla sijainnilla viehättävässä pohjoiskarjalaisessa Vuonislahden kulttuurikylässä. Koli näkyy suoraan Herranniemen vastarannalla.
Vuonislahteen pääsee kätevästi junalla Joensuun kautta mistä päin Suomea tahansa. Vuonislahden juna-asema on kävelymatkan päässä Kestikievari Herranniemestä.
Sopiiko Kurssi minulle?
Kurssi soveltuu kaikille, jotka kokevat luontaista mielenkiintoa kurssin aihepiiriä kohtaan. Kurssi on alkoholiton ja päihteetön, ja ruokailut ovat kasvisruokaa.
Ilmoittautuminen:
Varaa paikkasi kurssilla tästä: https://holvi.com/shop/karhuntalo/product/1304bacbda283f98434e130aa6ffc5ab/
Kurssista maksetaan varausmaksu 70 EUR (sis. 25,5 %) ilmoittautumisen yhteydessä.
Loput kurssimaksusta maksetaan kurssin aikana riippuen minkä nahkan ja koon valitset:
käsin työstetyllä peuralla tai hirvellä 250–310 € riippuen nahan koosta tai poron nahalla 250-270 €.
Majoitus täysihoidolla (alkaen pe illallinen ja päättyen su lounas) on 195 EUR per henkilö, joka maksetaan suoraan majatalolle kurssin aikana.
Varaus- ja peruutusehdot: https://www.karhuntalo.com/varaus-ja-peruutusehdot

Advertisement

Event venue

Kestikievari Herranniemi, Vuonislahdentie 185,Koli, Itä-Suomen Lääni, Finland, Juuka

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Discover more events by tag

Ask AI if this event suits you

Keep the plans coming

More events in Juuka

Nousevat tähdet

Thu, 22 Oct at 06:00 pm Yliopistokatu 4, 80100 Joensuu, Finland

Maija Vilkkumaa

Fri, 23 Oct at 10:00 pm Itäranta 1, 80100 Joensuu, Finland

Juuka is happening.

See everything else that’s on — concerts, markets, comedy and more.