Samtale: Surrealismen i historisk perspektiv

Wed Oct 08 2025 at 05:00 pm to 06:00 pm

Sølvgade 48-50, 1307 Copenhagen, Denmark | Copenhagen

SMK - Statens Museum for Kunst
Publisher/HostSMK - Statens Museum for Kunst
Samtale: Surrealismen i historisk perspektiv
Advertisement
Ved lektor Jørn Boisen og formidlingsinspektør Simone Pedersen.
Kom til en eftermiddag i historiens tegn, når lektor i fransk på Københavns Universitet i samtale med formidlingsinspektør Simone Cecilie Pedersen kaster et blik ud på det Frankrig, der omgav surrealisterne.

For hvordan var situationen egentligt i det omgivende Frankrig og for surrealisternes landsmænd? Hvad prægede landet og folket? Tag med, når vi forlader kunstinstitutionerne og ateliererne og bevæger os ud i et land med voksende industri, eksplosive storbyer og kapitalistisk rationalisme.

Den surrealistiske bevægelse opstod i Frankrig i 1920’erne i tiden efter 1. verdenskrigs grusomheder. Surrealisterne ønskede med deres kunstneriske projekt at starte på en frisk, at revolutionere samfundet og sætte menneskets drifter og drømme fri. Udstillingen 'Surrealisme på papir' viser, hvordan tegningen blev et vigtigt redskab for surrealisterne i udforskningen af deres kunstneriske projekt – og til at forstå sig selv, hinanden og deres samtid gennem legende eksperimenter og kollektive skabelsesprocesser.

Praktisk information:
Dato og tidspunkt
Onsdag 8. oktober kl. 17.00-18.00

Sted
I Auditoriet på SMK i København

Pris
45 kr. plus entré eller SMK Årskort

Om SMK Onsdag:
Hver onsdag holder vi åbent til kl. 20.00. Du kan tage med på en art talk og opleve vores udstillinger om aftenen. Og så byder vi altid på omvisninger og overraskende kunstoplevelser, der undersøger den aktuelle særudstilling fra nye vinkler.
Advertisement

Event Venue & Nearby Stays

Sølvgade 48-50, 1307 Copenhagen, Denmark, Sølvgade 48, 1307 København K, Danmark, Copenhagen , Denmark

Tickets
Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you: