Advertisement
Requiem för kör, stråkkvintett och orgel av Sofia LärkforsFredag 30 oktober kl 18:30 i Uppenbarelsekyrkan, fri entré
Kvällens konsert är ett uruppförande. Musiken är skriven av Sofia Lärkfors som just avslutat sin masterutbildning i jazzkomposition vid Kungliga Musikhögskolan i Stockholm. Hon har alltid haft en stadig fot i körsångens värld och är sedan länge medlem i Hägersten A Cappella.
Sofia Lärkfors har i sitt Requiem rösterna i fokus. Verket är skrivet för 8-stämmig kör, stråkkvintett och orgel. Kören och instrumenten har ett nära samspel, men stråkarna och orgeln har också solistiska inslag. Musiken reflekterar över världens oro med en underton av hennes personliga sorg. Dock, påpekar Sofia Lärkfors, finns ändå en försiktig optimism och hoppfullhet vävd in i musiken. Musiken tar avstamp i jazzens klangvärld med melodiska linjer som bildar en egen harmonik, stundtals komplex.
Texterna är hämtade ur det latinska Requiem. Några delar har bytts ut mot dikter av den finlandssvenska poeten Edith Södergran, för att lyfta och fördjupa innehållet i detta nyskrivna verk. Verket omfattar följande satser:
1.Requiem Aeternam
2.Kyrie
3.Rosen
4. Ankomst till Hades
5. Sanctus
6. Smärtan
7. Lux Aeterna
8. In Paradisum
Sofia Lärkfors: kompositör
Dirigent: Kerstin Börjeson
Kör: Hägersten A Cappella
Orgel: Patrick Lindblom
Violin: Gustav Inge och Kristina Ebbersten
Viola: Damon Taheri
Cello: Josef Alin
Kontrabas: Ludvig Eriksson
Fri entré
https://www.svenskakyrkan.se/kalender?eventId=3432321f64ec4f0f8abf1f356213d925&webId=1717668
Advertisement
Event venue
Uppenbarelsekyrkan Hägersten, Bäckvägen 34, SE-126 47 Hägersten, Sverige, Stockholm, Sweden
Tickets