Advertisement
🎶 𝗧𝗿æ𝗱 𝗶𝗻𝗱 𝗮𝗱 𝗱ø𝗿𝗲𝗻 𝘁𝗶𝗹 𝗧𝗼𝗺 𝗪𝗮𝗶𝘁𝘀’ 𝘀æ𝗿𝗲𝗴𝗻𝗲 𝘂𝗻𝗶𝘃𝗲𝗿𝘀, 𝗻𝗮̊𝗿 𝗱𝗲𝘁 𝗽𝗼𝗽𝘂𝗹æ𝗿𝗲 𝗻𝗼𝗿𝘀𝗸𝗲 𝗯𝗮𝗻𝗱 𝗥𝗮𝗶𝗻𝗱𝗼𝗴𝘀 𝗴𝗶𝘃𝗲𝗿 𝗱𝗲𝗿𝗲𝘀 𝗽𝗲𝗿𝘀𝗼𝗻𝗹𝗶𝗴𝗲 𝗼𝗴 𝘆𝗱𝗲𝗿𝘀𝘁 𝘃𝗲𝗹𝘀𝗽𝗶𝗹𝗹𝗲𝗱𝗲 𝗯𝘂𝗱 𝗽𝗮̊, 𝗵𝘃𝗼𝗿𝗱𝗮𝗻 𝗱𝗲𝗻 𝘀𝘁𝗼𝗿𝗲 𝘁𝗿𝘂𝗯𝗮𝗱𝘂𝗿𝘀 𝗺𝘂𝘀𝗶𝗸 𝗸𝗮𝗻 𝗹𝘆𝗱𝗲.Tom Waits’ univers er en after-hours bar i et skummelt kvarter, hvor de skæve eksistenser og tragiske skæbner mødes med fallerede poeter og håbløse romantikere for at konkurrere om, hvem der har mødt mest modgang i livet. Tom Waits’ univers er en kaj i Caribien, hvor pirater bæller rom og danser tango, mens de synger om terningspillende dværge og dystre hemmeligheder fra de syv have, akkompagneret af en ustemt guitar og et rustent trædeorgel. Tom Waits’ univers er en gammel knark, der ringer til hans ungdoms elskede, som han ikke har set i umindelige tider og kniber en tåre, da han hører hendes stemme.
Raindogs opstod i 2003 og har siden da begejstret Tom Waits-fans i Danmark og Norge ved mere en 250 koncerter. Bandet spiller et bredt udpluk af Waits’ karriere, fra den country- og jazzinspirerede start med ’Closing Time’ og ’Heart of Saturday Night’ over den caribiske piratmytologi han skabte med ’Raindogs’-pladen, op til det stilmæssigt udefinérbare, men højst personlige udtryk, der findes på pladerne ’Real Gone’ og ’Orphans’.
Ole Johnny Stenslands dommedagsrøst lader intet tilbage at ønske i forhold til originalen og orkestrets upolerede og energiske spil skaber indtrykket af et ethjulet lokomotiv med kurs mod helvede.
Lineup
Ole Johnny Stensland – guitar/vokal
Ask Nørholm – guitar/vokal
Tormod Holm – saxofoner/percussion/vokal
Ole Jonas Storli – klaver/orgel
Erik Olevik – bas
Håkon Berre – trommer/percussion
🎫 Find dine billetter her 👇
https://turbinen.dk/kalender/koncerter/raindogs-celebrating-tom-waits/
Advertisement
Event venue
Turbinen, Sven Dalsgaards Plads 1,Randers, Denmark, Mygind
Tickets
Discover more events by tag
Music in MygindPerformances in MygindLiterary-art in MygindFestivals in MygindTheatre in MygindEntertainment in Mygind