#StayHappening
Sat, 21 Nov, 2026 at 12:00 pm UTC+02:00

Päiväkurssi dharmasta 21.11. Klo 12-17 Helsinki

  • Shakta Joogakoulu · Helsinki
  • From EUR 85.00
Shakta Kajastus Publisher / Host Shakta Kajastus
Share
P\u00e4iv\u00e4kurssi dharmasta 21.11. Klo 12-17 Helsinki

Näe elämäsi kokonaiskuva - päiväkurssi dharmasta

Dharma on yksi joogafilosofian keskeisimmistä käsitteistä. Mutta sen todellinen merkitys avautuu vasta kun ymmärtää mistä se tulee - ja miksi se on niin vaikea tavoittaa modernissa maailmankuvassa.

Elämme kulttuurissa joka on opettanut meidät näkemään todellisuuden erillisinä palasina ilman yhteistä merkityksellistä järjestystä. Nietzsche diagnosoi tämän jo 1800-luvulla: kun syvempi perusta putoaa alta, merkitys hajoaa. Se mitä hän kutsui nihilismiksi ei ole vain filosofinen ongelma - se on kokemus joka elää monessa joogaharjoittajassakin, tietoisena tai tiedostamattomana.

Vedinen perinne tarjoaa tähän vastalääkkeen. Ei paluuna johonkin menneeseen vaan elävänä näkemyksenä siitä miten olemassaolo on rakentunut – ja miten sinä olet osa sitä rakennetta.

Tätä varten tämä päivä on rakennettu.

Päivän aikana käymme läpi:

- Dharman juuret Rg Vedasta Bhagavad Gitaan

- Mitä ṛta - vedisen perinteen ydinperiaate - tarkoittaa käytännössä

- Kuinka tämä filosofinen kaari elää omassa joogaharjoituksessa

Kurssi perustuu satsangin periaatteelle. Olen suunnitellut alustavan kehikon joka antaa päivälle rakenteen, mutta sisältö rakentuu avoimille näkökulmille, vapaalle keskustelulle ja yhteiselle pohdinnalle. Valmistelu luo pohjan - keskustelu antaa sille lihan luiden ympärille.

Roope Särkikoski

Olen opiskellut joogafilosofiaa yli kymmenen vuoden ajan perinteisten mestarien johdolla. Opiskelen tällä hetkellä klassisia kieliä Helsingin yliopistossa - muinainen kreikka ja sen yhteys sanskritin kautta vediseen perinteeseen on yksi tämän työn keskeisistä langoista.

Matka tämän perinteen äärelle on kulkenut muun muassa ashramille Thaimaahan ja Malesiaan ja ikonimaalauksen kautta Valamon luostarissa - paikoissa joissa viisausperinne ei ole teoria vaan eletty käytäntö. Rinnalla kulkee käsityöprojekti Temple Artisan, jossa liitän yhteen viisausperinteiden symboliikan ja artesaaniperinnön – pyhiä esineitä ja kotialttareita jotka kantavat samaa maailmankuvaa jolle tämä kurssikin rakentuu.

Opetan Shakta Kajastuksen joogaretriittikeskuksella Hämeenkyrössä, jossa filosofia ja harjoitus kohtaavat konkreettisesti.

Käytännön tiedot

📅 Lauantai 21. marraskuuta 2026

⏰ klo 12–17

📍 Shakta Joogakoulu, Kalasatama, Helsinki

💻 Osallistuminen mahdollista myös Zoomin kautta

Puolivälissä tauko - tulsia ja pientä purtavaa tarjolla.

Hinta:

Normaalihinta 85 €

Ilmoittautuminen: https://www.shaktakajastus.fi/dharmakurssi


tai sähköpostitse [email protected]

Kurssi sopii kaikille jotka harjoittavat joogaa viisausperinteenä, ovat kiinnostuneita filosofian historiallisista juurista tai haluavat ymmärtää syvemmin mitä dharma tarkoittaa käytännön elämässä. Etukäistietämystä ei tarvita.

Event venue

Shakta Joogakoulu, Tyopajankatu 10, FI-00580 Helsinki, Suomi, Helsinki, Finland

Tickets EUR 85.00
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Discover more events by tag

Ask AI if this event suits you

Keep the plans coming

More events in Helsinki

Joulumyyjäiset

Sat, 21 Nov at 11:00 am Ounasvaarantie 1 F, 00970 Helsinki, Finland

Peter Grimes

Sat, 21 Nov at 02:00 pm Helsinginkatu 58, 00260 Helsinki, Finland

Helsinki is happening.

See everything else that’s on — concerts, markets, comedy and more.