#StayHappening
Sat, 14 Nov, 2026 at 10:00 am to Sun, 15 Nov, 2026 at 01:00 pm UTC+01:00

PRODA// Tromsø: Workshop med Tone Kittelsen i "How to solo"

  • Rådstua Teaterhus · Troms
Forum for nordnorske dansekunstnere Publisher / Host Forum for nordnorske dansekunstnere
Share
PRODA\/\/ Troms\u00f8: Workshop med Tone Kittelsen i "How to solo"
Advertisement
Velkommen til Proda med Tone Kittelsen 14. og 15. november i Tromsø!
OM "HOW TO SOLO?":
How to Solo? er et konsept hvor vi tar for oss soloarbeid sammen, ledet av Tone Kittelsen. Konseptet tar utgangspunkt i hennes nysgjerrighet for soloformatet, og et ønske om å ha flere å dele egen praksis med. Vi jobber med den intuitive dansen, den som ikke kan planlegges, men som må få lov til å oppstå i og av seg selv.
I How to Solo jobber vi alene, men sammen. Soloen er den dansen du gjør alene, den som kommer fra deg selv og virker inn i eget og/eller andres arbeid. Det er et åpent rom hvor terskelen er lav for å jobbe foran hverandre og dele intuitive ideer. ��Under workshoppen er det et poeng at vi viser, tar eller danser ordet for hverandre. Vi øver på den spontane dansen, den vi ikke har øvd på, men som ligger der latent. Det som kommer der og da i øyeblikket. Vi øver oss på at dansen vår skal ta og få plass om den er ny, ferdig, halvferdig eller polert ved tanken. Den fysiske erfaringen kroppen vår besitter.
Workshoppen vil ende i en åpen visning hvor vi er publikum for hverandre og hvor publikum har mulighet for å titte inn å se på oss jobbe på gulvet. Det vil gis plass til at en og en kan stå på gulvet men også at vi jobber alene - i felleskap.
OM TONE:
Tone Kittelsen kommer fra Kristiansand og jobber frilans som dansekunstner med base i Oslo. Kittelsen produserer og skaper egne forestillinger. Hun har produsert flere prosjekter som blant annet har blitt vist på scener som Kristiansand Kunsthall, Sørlandets Kunstmuseum, Nasjonalmuseet, Dansens Hus og Bærum Kulturhus. Hennes verk kjennetegnes av en dyp utforskning av bevegelse, kroppens potensial og de emosjonelle landskapene som dans kan skape.
De siste årene har hun samarbeidet tett med Tori Wrånes og turnert nasjonalt og internasjonalt som en del av hennes team. Hun har medvirket i performancer som Sirkling, Ældgammel Baby, Naam Yai, Lips don´t cry og Garden of Lefthand. Kittelsen har også vært ansatt ved Den Norske Opera og Ballett som samtidsdanser i nyoppsetningen av Czardasfystinnen i 2022 og 2024.
I Kristiansand har hun vært med på å starte og drive festivalen Ravnedans siden oppstarten i 2009. Fra 2020 til 2023 var hun mottaker av Statens kunstnerstipend for nyetablerte kunstnere.
For kommende år er hun aktuell med nytt soloprosjekt Bouncing Softness i samarbeid med kostymedesigner Hannah Oellinger og og produksjonen VirrVarr som en del av kompaniet Husby/Kittelsen.
___
Husk at du som medlem av FNND kan søke reisestøtte for å delta på Proda i hele Nord-Norge. Se www.fnnd.no for søknadsskjema.
NB! Du må søke adgang for å delta på PRODA. Dette kan du gjøre på www.proda.no.
Advertisement

Event venue

Rådstua Teaterhus, Vestregata 48,Tromsø, Norway, Troms

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you

Keep the plans coming

More events

Dune Part 1 & 2

Sat, 14 Nov at 06:00 pm Grønnegata 100, 9008 Tromsø, Norway