#StayHappening
Sun Sep 13 2026 at 03:00 pm to 04:30 pm

Piano Solo – Víkingur Ólafsson

  • Hötorget 8, 111 57 Stockholm, Sweden · Stockholm
Konserthuset Stockholm Publisher / Host Konserthuset Stockholm
Share
Piano Solo \u2013 V\u00edkingur \u00d3lafsson
Advertisement
Islänningens efterlängtade återkomst, denna gång i musik av Beethoven och Schubert – och förstås Johann Sebastian Bach!
Den fenomenale isländske pianisten Víkingur Ólafsson drog för några år sedan fullt Konserthus med Bachs Goldbergvariationer, och återkom säsongen 2024/25 som Konserthusets Artist-in-Residence. Då hänförde han publiken tillsammans med Kungliga Filharmonikerna i Brahms första pianokonsert och Beethovens Kejsarkonsert.
Det är med största förväntan vi välkomnar Víkingur Ólafsson tillbaka igen, den här gången i en solorecital med pianosonater av Beethoven som varvas med musik av Bach och Schubert. Ett program med genomgående lyriskt djup och en förtätad innerlighet. En röd tråd genom konserten är dessutom att samtliga stycken håller sig inom tonarterna E-dur eller e-moll.
Bachs preludium från Das Wohltemperierte Klavier är varmt och välkomnande medan hans partita är ett grandiost panorama fullt av kontraster. De två Beethovensonaterna är från hans sena period – nr 27 är koncentrerad och poetisk, nr 30 ett av hans mest visionära verk. Schuberts e-mollsonat skiftar i stället mellan ljus och mörker och vi anar ett stråk av eftertanke.
Advertisement

Event venue

Hötorget 8, 111 57 Stockholm, Sweden, Hötorget 8, SE-111 57 Stockholm, Sverige, Stockholm, Sweden

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Discover more events by tag

Ask AI if this event suits you