Advertisement
Vad gör vi när bemötandet inte är självklart? När kultur, trauma och våra egna föreställningar utmanar hur vi förstår patienten? När vi förväntas möta en människa med respekt och professionalitet, trots att personens värderingar står i direkt konflikt med våra egna? Hur möter vi personer som utsatts för hedersrelaterat våld och förtryck utan att förenkla deras erfarenheter eller kulturella sammanhang? Hur förstår vi erfarenheter av sexuella övergrepp och dissociation – och vad händer när psykiatrins egna strukturer riskerar att osynliggöra patientens behov?Nu kommer vår väldigt uppskattade föreläsningsserie från förra terminen tillbaka i ny tappning! Perspektiv på psykoterapi är föreläsningsserien för dig som vill fördjupa dina kliniska kunskaper och utmana dig själv lite extra.
Under höstens Perspektiv på psykoterapi utforskar vi svåra frågor om bemötande, makt och patientperspektiv som vi kommer att möta i vår framtida yrkesroll. Vi utmanar våra föreställningar, problematiserar våra kliniska perspektiv och fördjupar oss i vad det faktiskt innebär att möta människor med respekt, nyfikenhet och professionalitet – även när svaren inte är självklara.
Under fem veckor bjuder vi in föreläsare för att djupdyka i dessa ämnen med experter, vilket varvas med diskussioner, rollspel och reflektion för att ge dig verklig fördjupning. Föreläsarna kommer släppas löpande på vår instagram och i evenemanget!
Kursen är gratis och avslutas med kursintyg – en värdefull merit inför praktik och framtida yrkesroll. Det finns såklart fika på plats vid varje tillfälle!
🍻 Pubhäng efter första tillfället 1 och 3e tillfället
🥳 Fulsittning med jultema som avslut efter sista tillfället!
📅 Vecka 47–51, en vardagskväll per vecka (Vi utgår från torsdagar, start 17:15-19:00)
❗️Föranmälan är nu öppen och är inte bindande.
När vi släpper anmälan så kommer vi att maila de som har föranmält sig de slutgiltiga datumen och tiderna så att du kan bekräfta din plats! Platserna på föreläsningserien kommer vara begränsade.
Föranmäl här: https://forms.gle/DqL2NFmkXdYdYQg96
Föreläsningsserien är enbart för psykologstudenter.
Vid frågor kontakta: [email protected]
Evenemanget är öppet för alla psykologstudenter. Man behöver alltså inte vara medlem i Psykologförbundet för att delta!
Advertisement
Event venue
von Kraemers allé 1, 75237 Uppsala, Sweden, Von Kraemers allé 1, SE-752 37 Uppsala, Sverige, Uppsala, Sweden
Tickets