Advertisement
Hans Jørgen Lundager Jensen, professor emeritus i Det Gamle Testamente, Aarhus Universitet.Kan en myte fra en stamme i Canada (British Columbia) — som først blev nedskrevet af en europæisk etnograf omkring år 1900 — betragtes som en slags 'grundfortælling'?
Myten handler om en jæger der bliver til en hjort. Denne myte en (særlig tydelig) version af en fortælling der er typisk for en udbredt virkelighedsforståelse, 'animismen', blandt mange jægerfolk over hele kloden.
Og man kan finde spor efter den både i typiske europæiske folkeeventyr og i nogle af de kendte fortællinger i Det Gamle Testamente, bl.a. om Jakob, om Moses og om Adam og Eva. Måske er det simpelthen en grundfortælling for religion overhovedet.
_______________
Ord & Vin – aftenforedrag i klosteret” er et foredragsformat i Sct. Mariæ Kirke, hvor vi åbner klosterdøren om aftenen ind til de stemningsfulde klostergange og byder indenfor til en aften, der skal gøres os klogere på et aktuelt, spændende emne – gerne belyst teologisk eller ud fra kristendommens perspektiv på verden og tilværelsen.
Til “Ord & Vin” er der højt til loftet, ånden er fri, og tanken er, at vi alle skal gå klogere fra klosteret og tilbage ud i verden og hverdagen. Mennesket lever som bekendt ikke af “Ordet” alene, og derfor vil det være muligt at købe et glas vin eller en lækker sodavand for en flad 20’er til hvert foredrag.
Alle foredragene foregår – hvis ikke andet er anført - i Laxmandssalen og enhver er naturligvis velkommen.
Advertisement
Event venue
Sct. Annagade 38, 3000 Helsingør, Denmark, Sanct Anna Gade 38, 3000 Helsingør, Danmark, Helsing, Denmark
Tickets