#StayHappening
Fri Oct 09 2026 at 02:00 pm to 02:45 pm UTC+02:00

Omvisning: Kvinnelige kunstnere 1800–1960

  • Nasjonalmuseet · Oslo
Nasjonalmuseet Publisher / Host Nasjonalmuseet
Share
Omvisning: Kvinnelige kunstnere 1800\u20131960
Advertisement
Velkommen til en omvisning med verk av utvalgte kvinnelige kunstnere i Samlingen.
I forbindelse med utstillingen «Maler𝗂̶𝗇̶𝗇̶𝖾̶» inviterer vi til en omvisning med fokus på kvinnelige kunstnere i museets samlingspresentasjon.

Her møter vi kunstnere som var aktive fra midten av 1800-tallet og fram til 1960, som var en periode da kvinners muligheter til å utdanne seg, arbeide som kunstnere og delta i kunstlivet var i sterk endring.
Vi undersøker hvordan disse kvinnelige kunstnerne forholdt seg til sin samtid, hvilke motiver og temaer de valgte, og hvordan deres kunstneriske uttrykk utviklet seg i møte med nye strømninger i kunsten. Samtidig spør vi hvordan kjønn og samfunnets forventninger til kvinner kan ha påvirket deres muligheter og valg.
Omvisningen er gratis, men du må ha inngangsbillett til Nasjonalmuseet for å delta. Påmelding i infoskranken i vestibylen samme dag.
Bilde: ​​Harriet Backer, «Thorvald Boecks bibliotek» (utsnitt), 1902. Foto: Nasjonalmuseet / Børre Høstland
Advertisement

Event venue

Nasjonalmuseet, Oslo, Norway

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Discover more events by tag

Ask AI if this event suits you

Keep the plans coming

More events in Oslo

Oslo is happening.

See everything else that’s on — concerts, markets, comedy and more.