#StayHappening
Sun Oct 25 2026 at 02:00 pm to 05:00 pm UTC+01:00

October Dance Gathering

  • Vikarevägen 33, Simrishamn · Hammenh
\u00d6sterlen Ecstatic Dance Publisher / Host Österlen Ecstatic Dance
Share
October Dance Gathering
Advertisement
Välkommen till en eftermiddag där musiken leder vägen och dansgolvet blir en plats för rörelse, glädje och gemenskap.
💃 OM EVENTET
Under eftermiddagen guidar jag, Lina, dig genom två dansvågor där dansen inleds och avslutas liggande på golvet för avslappning, så att kroppen får landa innan musiken tar vid och varva ner efteråt.
Den första vågen är rytmisk, grundande och bygger långsamt upp kontakten mellan kroppen och musiken. Spellistan domineras av reggae, afrobeat, balkan, latin, brasilianskt och soul, med fokus på organiska instrument, och tydliga rytmer.
Den andra vågen växlar upp tempot med mer puls, energi och flöde – ett elektroniskt musikset som bjuder in till att släppa taget, öppna upp andetaget och fylla kroppen och hjärtat med energi. Musiken är här melodic house / elektroniskt / global beats och ambienta ljudlandskap som ger både energi, fokus och en känsla av rymd.
💃 UPPLÄGG
15.00-16.15 dansvåg 1, inklusive avslappning före
16.16-16.30 paus och lätt fika
16.30-17.45 dansvåg 2, inklusive avslappning
17.45-18.00 avrundning
💃 FÖRKUNSKAPER
Det här är fri dans. Det finns inga steg att lära sig, inga prestationer och ingenting är koreograferat. Du dansar precis som du vill och utifrån din egen kropp. Du kan komma precis som du är, i den dagsform du är, utan krav på erfarenhet. Alla, oavsett ålder eller fysisk förmåga är välkomna och hör hemma i dansen!
Jag guidar genom hela upplevelsen och håller en ram, samtidigt som du på ditt egna sätt kan utforska musiken och rörelserna.
💃 PRAKTISK
Klädsel - lager på lager, något du känner dig bekväm och fin att dansa i. Vi dansar helst barfota, du kan också ha strumpor.
Ta gärna med en filt att ligga på/ha om dig på avslappningen.
Ta också med en vattenflaska!
Då vi har avslappning och övningar för att komma ner i kroppen så är eventet helst barnfritt.
Parkering sker nere i hamnen. Det tar ca 5 min att gå upp från hamnen så kom gärna lite innan.
💃 LOKAL OCH PLATS
Vigarehuset, Vik på Österlen
Adress:
Vikarevägen 33
272 95 Simrishamn
(OBS! Huset är i Vik, inte Simrishamn)
💃 ANMÄLAN & KOSTNAD
Swisha 250 kr till 0761-272049 och skriv vilket datum du kommer och ditt namn
Eller betala kontant på plats, men skicka då sms till 0761-272049 och anmäl dig. Begränsat antal platser så anmälan krävs.
Om resurser är begränsade, behöver jag gärna medhjälpare som kan hjälpa till att ställa i ordning före eller efter. Då är det ingen kostnad att vara med ❤️
Eventet är alkoholfritt och drogfritt!
💃 OM LINA DEKAN
Jag heter Lina står bakom och driver Österlen Ecstatic Dance. Jag är diplomerad Ecstatic Dance- och Conscious Dance-facilitator, Vinyasa yogalärare, mindfulnesslärare, meditationsledare och samtalsterapeut.
Jag har många års erfarenhet av att guida grupper, bemöta deltagare i det de går igenom, och har lett många kurser. Min passion och inspiration i dansen är både Ecstatic Dance och Fem rytmer.
Mitt fokus är att skapa dansgolv och dans-community där människor känner sig trygga, fria och inspirerade att röra sig på sitt eget sätt.
Varmt välkommen till dansfamiljen! ❤️
Advertisement

Event venue

Vikarevägen 33, Simrishamn, Vikarevägen 33, SE-272 95 Vik, Sverige, Hammenh, Sweden

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you

Keep the plans coming

More events