#StayHappening
Thu Nov 12 2026 at 07:00 pm to 09:00 pm UTC+01:00

Min morfar og Cheminova

  • Dalumvej 95, 5250 Odense SV, Danmark · Odense
Dalum Bibliotek Publisher / Host Dalum Bibliotek
Share
Min morfar og Cheminova
Advertisement
Oplev forfatter Johanne Mygind fortælle om sin morfar og kemifabrikken Cheminova på baggrund af hendes nyeste roman Giftig.
Johanne Myginds familie og deres rolle i Cheminovas historie danner grundlag for hendes nyeste roman Giftig. I romanen rejser hovedpersonen Nanna til Vestjylland for at skrive en roman om sin morfar, der ligesom Myginds egen var driftsdirektør på Cheminova og dermed medansvarlig for en af danmarkshistoriens største miljøskandaler. Arbejdet med familiens fortid udvikler sig til en personlig og moralsk kamp: Kan man skrive sandheden om dem, man elsker, uden selv at blive forgiftet af den?
Forfatteren, der også står bag romanen Kærlighedens år, vil denne aften komme ind på, hvorfor hun mener, det er vigtigt fortsat at tale om Høfde 42 på Harboøre Tange, hvor Cheminova fra 1957 dumpede kemisk affald.
Kom og vær med til en spændende aften, der kombinerer litteratur, danmarkshistorie og vigtige spørgsmål om miljø og ansvar.
Tid og sted:
Torsdag den 12. november kl. 19.00-21.00 på Dalum Bibliotek
Billetpris: 75 kr. Tilmelding nødvendig via link.
Advertisement

Event venue

Dalumvej 95, 5250 Odense SV, Danmark, Dalumvej 95, 5250 Odense SV, Danmark, Odense, Denmark

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you

Keep the plans coming

More events in Odense

Odense is happening.

See everything else that’s on — concerts, markets, comedy and more.