Da Dag Johan Haugerud for alvor slog igennem som en af Europas mest interessante instruktører, skete det med film, der, ligesom instruktøren selv, hverken råber højt eller insisterer på at blive hørt.
Alligevel har hans særegne blik for menneskers indre liv og indbyrdes relationer vist sig at have en bemærkelsesværdig gennemslagskraft.
Den 8. november inviterer vi til masterclass med den norske instruktør og forfatter. Forinden viser vi 'Barn' fra 2020, der på mange måder foregriber den senere Drømme-trilogi — Drømme, Sex og Kærlighed — som har cementeret Haugeruds position og samlet står som et moderne nordisk mesterværk.
Samtalen modereres af programredaktør på Den Danske Filmskole, Jeppe Kondrup Adelborg.
NB: Det vil være muligt at købe sandwich og læskedrikke i pausen.
Program:
11:00 – Velkommen
11:05 – Filmvisning: 'Barn'
13:40 – Pause (30 min.)
14:10 – Masterclass: Del 1 (50 min.)
15:00 – Pause (10 min.)
15:10 –Masterclass: Del 2 (50 min.)
16:00 – Tak for i dag
Event venue
Theodor Christensens Plads 1, 1437 Copenhagen, Denmark, Theodor Christensens Plads 1, 1437 København K, Danmark, Copenhagen , Denmark
Tickets