Advertisement
Skal du opleve Bizets Carmen mandag d. 30. november? Så se med🔥I anledning af Den Jyske Operas af Bizets mesterværk Carmen, tager den populære litteraturpodcast, Rappernes Bogklub, fat om den originale litterære fortælling Carmen af Prosper Mérimée.
Kortromanen Carmen fra 1845 anses for at være en klassiker i europæisk litteratur, men det er også en fortælling, der mildest talt ”didn’t age well”.
Live fra Caféscenen går Rappernes Bogklub med deres karakteristiske stil i kødet på romanen Carmen, og sammen med operachef Anne Barslev breder de det ud til en snak om de mange operaer, hvor såkaldte ”femme fatales” er ekstra udsatte, og hvor kvindelige operaheltinder ofte lider en grum skæbne til slut.
- Caféscenen, Musikhuset Aarhus kl. 16-17.00
- Livepodcasten er gratis ved køb af billet til Carmen d. 30. november
- OBS! Begrænset antal siddepladser
Advertisement
Event venue
Musikhuset Aarhus, Thomas Jensens Allé 2,Aarhus, Denmark, Arhus
Tickets