#StayHappening
Wed Nov 18 2026 at 06:00 pm to 08:00 pm UTC+01:00

Kritiksalong på Konstakademien

  • Konstakademien · Stockholm
Konstakademien Publisher / Host Konstakademien
Share
Kritiksalong p\u00e5 Konstakademien
Advertisement
Datum: Onsdag 18 mars
Tid: kl. 18.00-20.00
Plats: Konstakademiens hörsal
Ingen föranmälan krävs.

Konstakademiens kritiksalong inleder säsongen med ett samtal om ”Till havet! Stranden som gränsland och semesterdröm”, höstens stora utställning på Nationalmuseum.
Utställningen handlar om hur livet på stranden har gestaltats i konsten, från den framväxande badturismens 1800-tal till det krigshärjade 1900-talets mitt. Här visas såväl idylliska Skagenmotiv som den överbelamrade stranden på Coney Island i Brooklyn; måleri av Claude Monet, Peder Severin Krøyer och Anders Zorn och fotografier av Robert Capa och Weegee.

Men tidsspannet är ett problem, menar Sveriges Radios Måns Hirschfeldt i sin recension. För mycket ska omfattas och resultatet blir ”varken hackat eller malet”: ”Flera bra verk, några överraskningar och ganska roliga randiga badbyxor från förr. Men det är inte med några större insikter, eller någon större förundran, som jag går därifrån.”

Det gör däremot Eric Schüldt, som recenserar utställningen för Expressen. ”Det finns säkert de som kommer säga att ’Till havet!’ är en tillrättalagd utställning, sötad, till och med publikfriande”, konstaterar han, men finner själv något upproriskt i den idyll som träder fram i flera av verken: ”Att ge de här små, milda, fredliga tingen uppmärksamhet är inget annat än en motståndshandling, vare sig man är målare eller museibesökare.”

Den 18 november möts de i ett samtal om strandens mörker och ljus, helheten och detaljerna. Samtalet modereras av Hanna Johansson, kritiker och författare. Välkomna!

Foton:

Hanna Johansson. Foto: Märta Thisner.
Måns Hirschfeldt Redaktionschef Kultur Fördjupning Sveriges Radio Foto: Mattias Ahlm/Sveriges Radio
Eric Schüldt
Interiörbild från Nikehallen i Konstakademiens hus.
Interiörbild från utställningen Till havet! på Nationalmuseum.
Foto: Anna Danielsson/Nationalmuseum.
Advertisement

Event venue

Konstakademien, Jakobsgatan 27C, SE-111 52 Stockholm, Sverige, Stockholm, Sweden

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Discover more events by tag

Ask AI if this event suits you

Keep the plans coming

More events in Stockholm

November-SM

Wed, 18 Nov at 05:56 pm Osquars backe 12, 114 28 Stockholm, Sweden

Höstkonsert

Wed, 18 Nov at 06:30 pm Prins Eugens väg 6, 103 24 Djurgården, Sweden

INCANT

Wed, 18 Nov at 07:00 pm Fylkingen

Qigong

Wed, 18 Nov at 07:00 pm Tomtebogatan 30, SE-113 38 Stockholm, Sverige

Stockholm is happening.

See everything else that’s on — concerts, markets, comedy and more.