#StayHappening
Sat, 14 Nov, 2026 at 02:00 pm UTC+01:00

Juletræstænding på Flakhaven 2026

  • Flakhaven, 5000 Odense C, Danmark · Odense
City Odense Publisher / Host City Odense
Share
Juletr\u00e6st\u00e6nding p\u00e5 Flakhaven 2026
Advertisement
Kom og vær med til at tænde julestemningen i Odense City når vi, traditionen tro, i samarbejde med Odense Kommune afholder den årlige juletræstænding på Flakhaven, lørdag den 14. november kl. 17.00.
Oplev hele Odense City blive indhyllet i julebelysning og kom i julestemning med både musik, optog og underholdning for store og små🎄🎄

✨Program ✨
14.00: FDF Brass Band Odense og PlayOn Trio sammen underholder med 80'er-nostalgi og stemningsfulde julemelodier i Rådhushallen. Der er gratis entré.
15.30: Odense Skoleorkester starter med at spille på Flakhaven for derefter at mødes med brandbiler til optog gennem byen.
16.00: Optog gennem byen som starter i Kongensgade Nord.
16.00-16.50: Uddeling af godteposer til børn ved Platanpladsen over for Domkirken, så længe lager haves.
16.30- 17.00: Juleunderholdning på Flakhaven med Torben Iversen.
17.00: Julemanden og borgmesteren tænder det store juletræ og resten af julebelysningen i Citys gader 🎄🌟
Efter byens juletræ og julelys er blevet tændt, vil der være mulighed for at få taget et billede sammen med Julemanden foran Magasin ved Klingenberg.

OBS: For den bedste oplevelse anbefaler vi, at I ankommer til Flakhaven via Klingenberg, Klosterbakken eller Albani Torv, da der kan opstå kø og trængsel i Vestergade.
Vi glæder os til at se jer til en smuk og stemningsfyldt eftermiddag, hvor vi byder julen velkommen i City ✨
Advertisement

Event venue

Flakhaven, 5000 Odense C, Danmark, Flakhaven 1, 5000 Odense C, Danmark, Odense, Denmark

Tickets
Concerts, fests, parties, meetups — all the happenings, one place.

Discover more events by tag

Ask AI if this event suits you

Keep the plans coming

More events in Odense

Odense is happening.

See everything else that’s on — concerts, markets, comedy and more.