Advertisement
Petruška on rakastunut ballerinaan, mutta ballerina haluaakin tarinan pahiksen, maurin, joka on Petruškan vihollinen. Tarinan loppu ei ole onnellinen.Jukka-Pekka Saraste, kapellimestari
Marko Ylönen, sello
Igor Stravinsky: Ilotulitus
Witold Lutosławski: Sellokonsertto
Igor Stravinsky: Petruška (1911)
Stravinsky käytti Petruškassaan kollaasitekniikkaa, joka osoitti hänen olevan ajan hermolla: samoihin aikoihin esimerkiksi kuvataiteilijat Pablo Picasso ja Georges Braque käyttivät sanomalehdenrepaleita teostensa materiaalina.
Witold Lutosławskin sellokonsertto alkaa huomiota herättävällä tavalla: sellisti soittaa monotonisesti sekunnin välein toistuvaa d-säveltä yksin. Lutosławskin oma näkemys tilanteesta muistuttaa kuvausta meditoivasta mielestä: ”Ajattelen d-säveliä täydellisen rentoutumisen tai jopa hajamielisyyden hetkenä. Esittäjä hylkää tämän mielentilan heti, kun jotain muuta alkaa tapahtua, ja palaa siihen useita kertoja johdannon aikana.”
Kausikortit ovat myynnissä 6.5.–3.8.2026.
Kertalippujen myynti alkaa 11.8.2026.
Advertisement
Event venue
Musiikkitalo, Mannerheimintie 13a ,Helsinki, Finland
Tickets