Jubileumskonsert - en musikalisk tidsresa med Lodolakören

Sat, 13 Jun, 2026 at 06:00 pm UTC+02:00

Haga Kyrkogata 2, 411 23 Göteborg, Sverige | Gothenburg

Lodolak\u00f6ren
Publisher/HostLodolakören
Jubileumskonsert - en musikalisk tidsresa med Lodolak\u00f6ren
Advertisement
Vad händer när hundra år av körsång möts på en och samma scen?
Det tänker vi ta reda på!
Följ med på en kväll där historien får nytt liv! Den 13 juni fyller Lodolakörens röster Haga konserthall med en jubileumskonsert i två akter. Publiken bjuds in till en musikalisk tidsresa som sträcker sig från 1920-talets jazziga toner till klassiskt och populärmusik i nya arrangemang.
Med Pernilla Warberg som kvällens konferencier vävs berättelser ur körens historia samman med musiken. Vokalensemblen Solala och sopranen Negar Zarassi tar plats sida vid sida med Lodola, ackompanjerade av ett handplockat kompband.
Detta är mer än en konsert! Det är en milstolpe och en hyllning till ett sekel av sång och gemenskap. Upplev musikhistorien live – från stenkaka till streaming. Allt under ledning av Thomas Lagerberg.
I foajén visas också en jubileumsutställning där du kan följa Lodolakörens resa genom 100 år – från de första tonerna till dagens kör. Utställningen öppnar kl. 17 och kan upplevas både före konsertstart och i pausen.
Det blir en kväll du sent kommer att glömma!
---
Lodolakören
Lodolakören bildades 1926 och har sedan dess varit ett starkt inslag i Göteborgs kulturliv. Över 700 sångare i olika åldrar har genom åren sjungit i de åtta stämmorna och format kören till det den är i dag.
Lodola har också delat scen med framstående orkestrar och artister och haft en given plats i Julstaden i Göteborg, med Den sjungande julgranen och Göteborgs Lucia som återkommande höjdpunkter.
Med egna konserter, turnéer runt om i Europa och medverkan i körfestivaler och OS i körsång har Lodola fortsatt att ge sig ut i världen, alltid med samma musikaliska höjd, nyfikenhet, glädje och gemenskap.
---
Dirigent Thomas Lagerberg
Thomas Lagerberg har varit drivkraften bakom Lodolakörens nutida musikaliska framgångar sedan 1985. Med sin förmåga att förmedla musikalitet och visioner har han inspirerat Lodolas sångare att framföra musiken till det yttersta av sin förmåga. Jubileumskonserten blir officiellt Thomas sista konsert efter 41 år som dirigent för kören.
---
Solala
En vinterkväll 2012 träffades tre vänner hemma i ett trångt och stökigt kök i Göteborg. Några timmar senare hade de gjort sitt första arrangemang och med det startat en ny genre inom svensk vokalmusik.
Nu, tio år, miljoner visningar och hundratals konserter senare är de Sveriges största vokalakt. Solala beskrivs som en vokal powertrio och har med ett unikt tonspråk, bländande stämföring och en minst sagt varierad repertoar ackompanjerat av hemmasnickrade rytminstrument skrivit om boken om hur sång i grupp kan låta.
---
Negar Zarassi
Den svensk-iranska stjärnsopranen Negar Zarassi har med sin varma och uttrycksfulla röst berört miljontals med sin sång. Oavsett om det är stora tv-produktioner med miljonpublik eller en liten scen med intimt upplägg når hon fram till åhörarnas hjärtan.
Med sitt fylliga sound och sin unika förmåga att alltid skapa närvaro har hon engagerats som solist av bland annat Göteborgs Symfoniker, GWO och Malmö Opera.
---
Konferencier Pernilla Warberg
Konsult där Scenen är hennes arbetsplats, som moderator, konferencier eller sångerska. Sopran i Lodola under många år och numera en trogen Lodolavän.
---
Kompband
Per Hovensjö, gitarr
Rickard Åström, piano
Fredrik Bergman, bas
Per Boqvist, trummor
Advertisement

Event Venue

Haga Kyrkogata 2, 411 23 Göteborg, Sverige, Haga Kyrkogata 2, SE-411 23 Göteborg, Sverige, Gothenburg, Sweden

Tickets

Icon
Concerts, fests, parties, meetups - all the happenings, one place.

Ask AI if this event suits you:

More Events in Gothenburg

Klubb The Way Out Night, 80s vs 90s (West Pride 2026)
Fri, 12 Jun at 08:00 pm Klubb The Way Out Night, 80s vs 90s (West Pride 2026)

Café Hängmattan

Isle of Dogs - Gamlestaden, G\u00f6teborg
Sat, 13 Jun at 11:00 am Isle of Dogs - Gamlestaden, Göteborg

Mugwort's BBQ Shack

G\u00f6teborg Wings Fest
Sat, 13 Jun at 12:00 pm Göteborg Wings Fest

Lilla Waterloogatan 7, Göteborg

Riding the Waves of Possibilities
Sat, 13 Jun at 12:00 pm Riding the Waves of Possibilities

Brännö Skola

G\u00e5 med C i Pride Parade \ud83c\udf40\ud83c\udff3\ufe0f\u200d\ud83c\udf08
Sat, 13 Jun at 01:00 pm Gå med C i Pride Parade 🍀🏳️‍🌈

Gustav Adolfs Torg Göteborg

Maxime & Torri - i G\u00f6teborg den 13-14 juni!
Sat, 13 Jun at 01:00 pm Maxime & Torri - i Göteborg den 13-14 juni!

Ivra Järntorget, Norra Allégatan 5

BritPop \u2013 Nu sv\u00e4nger det igen!
Sat, 13 Jun at 07:00 pm BritPop – Nu svänger det igen!

Adolf edelsvärds gata 11, 41451 Gothenburg, Sweden

Kassi Valazza | Pustervik, Gothenburg
Mon, 15 Jun at 07:00 pm Kassi Valazza | Pustervik, Gothenburg

Pustervik

kanekoayano (JPN) 15\/6
Mon, 15 Jun at 07:00 pm kanekoayano (JPN) 15/6

Monument 031

Gothenburg Symphony Orchestra in G\u00f6teborg
Tue, 16 Jun at 03:00 pm Gothenburg Symphony Orchestra in Göteborg

Scandinavium

Save the date! | Yoga i Botaniska 2026 | Hagabadet
Tue, 16 Jun at 05:30 pm Save the date! | Yoga i Botaniska 2026 | Hagabadet

Göteborgs botaniska trädgård

Teatrar som finns och fanns - stadsvandring
Tue, 16 Jun at 06:00 pm Teatrar som finns och fanns - stadsvandring

Rådhuset

Gothenburg is Happening!

Never miss your favorite happenings again!

Explore Gothenburg Events